YERLİ ÜRETİM

0
88
Levent Eskiçeri ile
VOLEYBOL HAYATIMIZ

Türkiye VOLEYBOL EFELER LİGİ miz nihayet start aldı.İlk üç haftayı  geride bırakan Voleybol Ligimize,şöyle bir göz gezdirerek,DEĞERLENDİRME yapayım istedim.

Geçtiğimiz ay hem Erkekler Dünya Şampiyonası hem de Kadınlar Dünya Şampiyonasının arka arkaya seyir ŞÖLENİnden sonra,kendi ligimize dönünce acaba bu Voleybol ise,bizim seyrettiğimiz nedir? diye sorduk,kendi kendimize..Kabul ediyorum Dünya şampiyonasına katılan ülkelerin performansına paralel bir oyun bekleyemeyiz ancak bizim oynadığımız oyun ve oyuncu kalitesi (Dünya veya Avrupa Ülkelerine göre) gerçekten 2.veya 3. Liglerimiz seviyesinde.Gerek TV’de seyrettiğimiz,gerekse canlı olarak seyrettiğim hazırlık ve Lig karşılaşmalarında kalite seviyemizin beklenenin altında olduğu aşikar.

Şu anda Ligimizin dikkat çeken takımları,Maliye Milli Piyango ile  Halkbank.İstanbul B.Belediyesi ve Arkas ise ilk dört veya beşin içinde olacak gibi.Bu takımları zorlayacak ve sürpriz sonuçlara imza atacak takımlar,Arhavi Belediye,Tokat Plevne Bld  ve Galatasaray.Diğer takımlar düşmemeye ve klasman sıralamalarında yer alır gibi..

Bizi AVRUPA ŞAMPİYONLAR LİGİNde temsil edecek Halkbank ve Arkas’ın bu oyuncu kalitesi ile gruplardan çıkması bile büyük Şans olacak galiba.Örneğin; bu seviyede oynayan Türk Oyuncularımızın hala,Smaç Servislerinde ki kötü manşet hataları,orta oyuncuların blok zamanlamaları ile köşelere yetişememesi,güçlü ve istikrarlı 4 numara Smaçörlerin azlığı ile 2 numara Smaçörlerin genelde vasat Yabancı oyuncuların egemenliğinde olması zayıf yönlerimiz.

Diğer bir gerçek te,ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik istikrarsızlığına paralel geçtiğimiz yıllara göre Sponsor  Firma ile Banka takımlarımızın zayıf bir BÜTÇE ile sezona başlamaları.Buna ek olarak,Altyapımızdan gelen gençlerimize (çok az olsa da) şans vermemize rağmen onlarda da bu ışığı henüz göremediğimizi itiraf etmek gerekir.

Bu seviyede Pasör oynayan ama sıçramadan pas atan ! blok yaparken fileden yarım mt. uzakta duran ! manşet alırken kollarını yana açan ! kötü gelen pasa,gözünü kapatıp tekli bloğa vuran ! blok-aut’u hala düşünme seviyesinde olamayan !  Smaç kadar önemli hatta daha da önemli olan Sert Smaç Servise antrenmanda çalışmak yerine,yeni başlama seviyesinde yumuşak float servis atan ! oyuncularımızdan kurulu takımlarımızın Avrupa kupalarında ki BAŞARI ŞANSları NE KADAR OLABİLİR ki?

YERLİ ÜRETİM den kastımız bu..