Siyaset artık değer kaybediyor…

0
28
Zafer Kara

Günümüzde siyasete artık iyi gözle bakılmaz oldu. Gün geçmiyor ki,  bazı parti liderleri ve üyeleri birbirlerine çirkin ve düzeysiz laflar etmesin.

Hayata değer katmak gibi, siyasete de değer katmak zaruri ihtiyaç halini aldı.

Yaşanan hayata değer katmanın yolu önce sağlıklı olmaktan geçerken, siyasete değer katmanın yolu ise hem sağlıklı olmaktan, hem de manevi değerlere bağlı olmaktan geçtiğini zannediyorum. Hayata değer katmayı başaramayanların en büyük engellerinin maddi sıkıntı olduğunu, yani geçim sıkıntısı olduğunu görüyoruz. Bunu başaranlar ise, hayatlarına müzik ve eğlence dahi katarak hayatı değerinde yaşayabiliyor. Hayatı sadece değerinde yaşamak da yetmez inancındayım ki, hayatı amacına göre yaşamak daha doğru gibi..

Hayatın bir parçası, hatta ve hatta hayatımıza yön veren, hayatımıza değer katan ve zaman zaman hayatımızdan değerlerimizi silen siyaset dünyası, bir çok ülkede olduğu gibi, Türkiye”de de değer kaybediyor.

Seçim olsa da olmasa da, siyaset dünyamızdaki düzeysiz atışmalar, polemikler hız kesmeden devam ediyor. Birbirlerinin açıklarını adeta bir araştırmacı gazeteci gibi bulmaya çalışan bir çok siyasetçi-politikacı değerlerimiz, siyasete değer katmak becerisi gösteremiyorlar sanki…

Önümüzde bir seçim daha var..2019’un Mart ayında yapılacak yerel seçimlere tüm partilerimiz çalışmalarına başladı. Yani seçim startı vererek kolları sıvadılar.

Daha seçmenlerin ayağına gitmeden, bazı siyasi parti liderleri ve üyeleri birbirlerini ağır sözlerle tehdit edercesine suçlamaya başladılar. Seçmenlerinin karşısına hangi yapmacık sözlerle ve vaadlerle çıkacaklar, pek de merak konusu değil, yani bilinen seçim sözleri..

Dünya hızla değişirken, siyaset dünyası da hızla değer kaybediyor maalesef..

TEK LİDER YÖNETİMİ

Türkiye artık tek lider tarafından yönetilmeye alıştı. Bu demek değil ki, diğer siyasi liderlerimiz artık Türkiye’yi yönetmeye aday olamayacak, yada tek lider koltuğuna oturamayacak..Daha önce olduğu gibi, başbakanlık yerine başkanlık yarışına girme hakkı olan parti liderlerimiz, başarırlarsa Türkiye’yi yönetecek koltuğa da oturabilirler.

Tabi ki, siyasete değer katarak, verdikleri sözleri tutarak, her şeyden önce manevi değerlere daha çok bağlı kalarak başarı elde edilebilir.

Öte yandan İzmir’de, siyasetin değer kaybettiği gibi, siyaset yüzünden ne yazık ki değer kaybetmeye devam ediyor. Bunu da şöyle ifade edebilirim: İzmir’deki bütün hizmetlerin belediyeciliğe ilişkilendirilmesi de siyasetin değer kaybettiğini gösteriyor. Aynı zamanda yerel seçimler için aynı partili adayların veya aday adaylarının, şimdiden huzursuzluk çıkardıkları gibi..