Türkiye’yi ve Türk Futbolunu yurtdışında başarıyla temsil eden Türk Teknik Direktörler arasında da yer alan Sebahattin Tekin, Futbol Plus Dergisine çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dünya futbolunu pandemi ve beraberinde getirdiği ekonomik koşulların türk sporununun olumsuz etkilendiğini ve  bu şekilde de sportif başarının bizim için hayalden öteye gitmediğini vurgulayan Tekin’e göre “ne kadar büyük bir bütcemiz olsa da, bunlar sicilimizi bozuyor.” sözleriyle içini Futbol Plus Dergisine döktü.

Bu sezon; dünya futbolunda ve Türkiye’de organizasyon anlamında çok dağınık geçtiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bunun en önemli sebebi de Dünya Kupası’dır. Pandemi nedeniyle ligimiz, çok problemli bir süreç yaşadı. Bu ligin kalitesini bir hayli  etkiledi. Yani bazen 3 gün sonra ki programı bile bilemiyorduk.  Takımların antremanve maç performansları çok etkilendi. Yani 10 gün de 3 maç oynayıp sonra 21 gün maç yapmadığımız dönemler yaşadık. Diğer taraftan da, bir Türk olarak keşke Türkiye‘de Dünya Kupasında daha başarılı olabilseydi diye düşündüm kendi kendime ve Türk Milli Takımının dünyanın en önemli organizasyonunda yer alarak, bu şekilde veda etmesini burukluğunu yaşadım diyebilirim. En son Hollanda mağlubiyetide şapkamızı önümüze koyup düşünmemiz gerektiğini gösteriyor. Bu sene ligde önemli süprizler olmadı, yüksek bütçeye sahip kulüpler ön sıralarda ki yerini aldı. Düşük bütçe ile artık başarı çok zor. Bu sene geçen sezonlar da olduğu gibi Sivasspor, Başakşehir, Bursaspor  gibi Anadolu Kulüplerinin yakaladığı performans yakalanabilirse, yarışa daha fazla takımlar iştirak ederse gençlerin önü açılır. Türkiye liglerinde genç oyunculara çok fazla şans verilmiyor, çünkü kimse geleceği düşünmüyor günü kurtarma derdinde.

Tekin; “futbolumuzun gidişatı iyi değil, sportif anlamda neler yaşandığını hep birlikte görüyoruz.” sözleriyle gündemi değerlendirdiği röportajında, futbolumuzun kalitesini artık yabancı futbolcuların performansının belirlediğini ve Milli Takımın kadrosunun bile artık ağırlıklı olarak gurbetçi futbolculardan oluştuğunu belirterek, Şenol Güneş’in önümüzdeki süreçte işinin bir hayli zor olduğunu dile getirdi.

Aslında Türkiye‘de ligin kalitesini, bünyesinden çıkardığı genç ve altyapılı tandanslı  oyuncuların belirlemesi gerekiyor. Ama hayır öyle olmuyor. Herkesin gözü yabancı transferlerde oluyor. Havaalanı karşılamaları, inecek özel uçaklar bekleniyor. Bence Türk futbolunda ilk önce mercek altına alınması gereken olay bu. Bu şekilde futbolumuz iflasa sürükleniyor. Bizlerde oturmuş bunu seyrediyoruz’.

Yetenekli oyuncuların seçiminde, gelişiminde donanımlı akademisyenler futboldan gelen pozisyon bilgileri olan kişiler bilinçli yönetici, menajer ve basın ile futbolumuzu kalkındırmak ve aidiyet duygusunu bir kenara bırakmadan hep beraber hareket etmek gerektiği kanaatindeyim. Antreman metodikalarının beslenmenin ve psikolojik desteğin daha da sistemli halde planlanması ülke futbolunu geliştireceğini ben gibi bir çok spor insanının ortak görüşü olduğunu düşünüyorum.

Gelişim yoksa başarı da yoktur.

Teknik adamlar olarak görevimiz önce bireysel gelişimdir. Teknik adamlarımız UEFA kriterlerine uygun çalışma planında olmalı lisanslarının uygunluğunda pozisyonlarda çalışmalı, nasıl ki genç futbolcular yetişiyor, gelişimini tamamlamadan performans gösteremiyor, genç antrenörlerde yetişiyor ama gelişim sağlamadan verilen yük Türk futbolunu zedeliyor.

Futbolda gelişmemiş ülkelerde performans denilince akla;

1-Fiziksel Kısımı

2-Taktik Kısmı

3-Tektik Kısmı

geliyor aslında. Bütün bunların üzerinde olan 4.madde olarak psikolojik performans diye bir kavram var. Biz futbolu 4 ayaklı masanın üzerine koymaya çalışıyorsak 4. ayak olan psikolojik performans antremanlarını: futbolcu ve antrenörlerimize yıl boyu uygulamalıyız. Yapılması gereken antrenör futbolcu ve eğitimcilerin zihinsel antremanında gerekli olduğunu böyle bir kavramın olduğunun farkına varmaları ve çocuk yaştan bu psikolojik performans antremanlarını uygulamak ve günümüz futbolunda söz sahibi olmaya çalışmalıyız.