Doğu Akdeniz’de Oruç Reis ile sismik araştırma yapmak isteyen Türkiye’yi “Burası Yunan egemenlik sahası” diye çıkışan Yunanistan sonrasında ise korkuya kapıldı. Atina’nın en büyük müttefiki Fransa’nın bölgeye derhal savaş gemilerini göndererek Ankara karşısında varlık göstermesi çağrısı yapıldı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de egemenlik haklarından vazgeçmemesi, Yunanistan’da büyük sorun olmaya devam ediyor. Oruç Reis sismik araştırma gemisinin yapacağı faaliyetler kapsamında Meis adasının güneyi ve doğusunda denizcilik bildirisi (NAVTEX) ilan edilmesi sonucu Atina ile yeni bir kriz ortaya çıktı. Yunanlar’ın Yunan kıta sahanlığı içinde olduğunu iddia ettiği bölge için denizcilik bildirisi ilan edilince Güney Kıbrıs’ta temaslarda bulunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros apar topar Yunanistan’a döndü ve orduda tüm izinler iptal edildi. Yunanistan, söz konusu bölgede karşı deniz bildirisi yayınlayarak Türkiye’nin bildirisinin geçersiz kılındığını öne sürdü. Bölgeye Yunan firkateynlerinin intikal ettirileceği ve böylece Türkiye’nin geri adım atacağı yönünde haberler Komşu’da haber sitelerinde dolaşmaya başladı.

ANLAŞMANIN BOZULMASI BEKLENMİŞ

Yunanistan ile Fransa arasında görüşmeleri süren 2 savaş gemisi satın alma hedefi, gemilerin yüksek maliyeti gerekçesiyle Atina tarafından iptal edilmişti. Yunan kamuoyunda kimi kesimler ise Türkiye’nin Doğu Akdeniz’e Oruç Reis sismik araştırma gemisini göndermesinin iptal edilen satın alımla ilgili olduğunu öne sürdü. Bu görüşü Yunan televizyonlarına çıkarak savunan Atina Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Profesörü Yannis Mazis, “Türkler, bölgedeki en büyük müttefikimiz Fransa ile satın alım sürecinin bozulmasını bekliyordu. Ne zaman ki anlaşma iptal edildi, 17 savaş gemisini Doğu Akdeniz’e indirmeye ve Oruç Reis’i bölgeye göndermeye karar verdiler” diye konuştu. Sosyal medyada yapılan yorumlarda da “Fransa niçin bize yardım etmiyor, demeç vermeyi bırakıp bölgeye savaş gemilerini göndermiyor” şeklinde soruların olması da dikkat çekti.

ERDOĞAN GERİ ADIM ATMADI

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştü. Merkel, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Doğu Akdeniz’deki sondaj faaliyetlerine son verin, Yunanistan ile gerginliği tırmandırmayın” mesajını yinelerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise egemenlik haklarından geri adım atılmayacağını vurguladığı dile getirildi. ABD ve Almanya’nın mesajları sonrası Türkiye’nin geri adım atacağını düşünen Yunan kamuoyu yine hüsrana uğradı. Türkiye’nin blöf yaptığını, Kaş’ın hemen karşısındaki bölgenin Yunan egemenlik sahasına girdiğini bildiğini ancak Atina’nın tepkilerini ölçmeye çalıştığı gibi yorumlar sıklıkla yapıldı.

AMERİKA’YA MESAJ: TÜRKLER’İ DURDURUN

Öte yandan Güney Kıbrıs Lideri Nikos Anastasiadis, ABD’nin derhal sürece etkin bir şekilde dahil olarak Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmalarını durdurması gerektiğini açıkladı. “Türkiye, Osmanlı Devleti gibi davranmaya başladı. Uygar dünya (ABD ve AB) Türkiye’yi şimdi durdurmazsa ileride bunun ağır sonuçlarına katlanmak zorunda kalacak” ifadelerini kullandı. Anastasiadis, açıklamasının devamında KKTC’deki kutlamalara değinerek, “Biz bugün acı çekiyoruz, bazıları da kışkırtıcı şekilde kutlama yapıyor ve bayram ediyor.” ifadelerini kullandı.