Veryansın TV’den Erdem Atay, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüsü’nün Erdoğan’ın halefinin kim olacağına ilişkin yazılan çarpıcı raporu Türkiye gündemine getirdi.Veryansın TV’den Erdem Atay, Washington Yakın Doğu Araştırmaları Enstitüs’nün “Türk Demokrasisine Bakış: 2023 ve Ötesi” başlığını taşıyan Türkiye raporunu gündeme getirdi.

Raporda AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın halefinin kim olacağı sorgulanırken en kuvvetli adayın Erdoğan’ın damadı ve Hazine Bakanı Berat Abayrak’ın  olduğu belirtiliyor. Öte taraftan ikinci bir aday için ise isim verilmezken askeri geçmişi olan birinden söz edilmesi dikkat çekiyor.

 

 ERDOĞAN’IN HALEFİ KİM?”

 

Rand’dan sonrasında ABD’den bir Türkiye raporu daha: Erdoğan’ın halefi kim?” başlıklı yazının alakalı kısmı şu şekilde:

“2023 ve Ötesi” başlığı altında senaryolara dikkat çekilen raporda, iki senaryoya vurgu yapılmış.  Birinci olarak eğer Erdoğan seçim ortamını istediği benzer biçimde şekillendirirse aday olabilir.

İkinci olarak da Erdoğan bir halef belirleyebilir.  Peki kim bu halefler? “Bazı gözlemcilere bakılırsa” halef olabileceklerden biri Berat Albayrak.

Albayrak benzer biçimde bir figürün Erdoğan’ın yönetim ruhunu yansıtacağına ve onun yönetimini sürdüreceğine dikkat çekilen raporda bunun tepki çekebileceği yazılıyor.

Bu yüzden raporda ikinci bir haleften daha bahsediliyor.  Bu halef ki, Erdoğan’ın ruhu yerine devletin ruhunu yansıtabilir.

 

Peki kim bu?

 

Raporda isim verilmiyor fakat fazlaca çarpıcı bir ifade kullanılıyor.

Aynen çeviriyorum:  “Bu açıdan bakıldığında milliyetçi ya da askerî geçmişi olan biri nihai olarak [işin sonunda] Erdoğan için daha ikna edici [zorlayıcı, mecburi] olabilir.” Amerikalı bu ifadeyle resmen Erdoğan’ı üstü kapalı tehdit ediyor. Şu demek oluyor ki “buna zorunda kalacaksın” minvalinde bir ifade kullanıyor.

Bu cümle sonrası derhal raporun yukarı kısımlarındaki kategoriye bakma ihtiyacı duyuyorum.  “Askeri geçmişe” sahip kaç şahıs var? Kategori beş: Adnan Tanrıverdi olabilir mi? Olması imkansız, danışmanlık görevinden alındı.

 

Peki ya Cihat Yaycı?

 

Başarılarına karşın, kendisine fazlaca sert muhalefet eden Erdoğan’ın yakınında bulunan adlar var.  Yaşar Güler? Daha ilkin yazmıştım, Erdoğan’la Org. Güler neredeyse 2 senedir baş başa görüşmediler bile.

İki isim kalıyor.  Eski bir astsubay olan Hakan Fidan ve eski Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar.

Erdoğan’ın halefi kim olabilir? Peki sizce 2023 Türkiye seçimlerinde kim Cumhurbaşkanı olacak? Buyurun, yanıtı siz verin… ”

KAYNAK ABCGAZETESİ