Burhan Çınar

“Taht Kavgaları” diye Türkçe’ye çevirilen Game of Thrones final sezonunun ilk bölümüyle izleyicinin karşısına çıktı.

Biraz ütopik biraz da bizim saray entrikalarının Kelt, Roma kıvamındaki türlü abuk sabuk ilişkinin olduğu ama Kral(içe) de olsa riya ve yalanın hoş karşılanmadığı Game of Thrones.
Kral ya da kraliçe de olsan entrikasız iş olmayan demir çağ ile ilk çağın karışımı etkileyici bir dizi.
Bizdeki Taht Oyunları ile dizideki benziyor aslında. Adam satma, bugün böyle dün böyle kıvamındaki yav.aklar ordusu hep gündemden düşmüyor.
Adamlar orta çağda bu işi bitirmiş…
Bedel ödemediğin işin sahibi olamazsın.
Biz neyin bedelini ödedik. Bugün beğenmediğimiz batı din savaşlarıyla, dünya savaşlarıyla, buhar devrimiyle hatta sanayi devrimiyle, türlü ihtilaller, kiliseye baş kaldırışlarla bedel ödedi.
Padişahın kendini kutsallaştırdığı Osmanlı’da ya da Selçuklu’da biz neyin bedelini ödedik. Osmanlı’nın son zamanında bile Allah’ın yeryüzündeki gölgesi (şirk menifestosu) ifadesini kullanan ve halkına reaya yani hayvan sürüsü ifadesinin hukuk sistemine kadar sokan mantık eğer Kurtuluş Savaşı’nı saymazsak neyin bedelini ödedi. Savaşları kavgaları çıkarınca insanlık tarihine neyi hediye ettik, hangi buluşa imza attık acaba?
Tüm cehaletimize inat bir de Osmanlı, Osmanlı diye inleyenler var!
Elin tokadını yemeyen, kendi yumruğunu balyoz zannedermiş.
Seçimler bitti 16 gün geçti ama halen makamlar milletin iradesine teslim edilmedi.
Egemenlik milletindir ya!
Sistem, toplumun ya da medyanın ürettikleri hiç keyif vermiyor. Dönüp bakınca bu ülkede acaba “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir!” ilkesi sona mı erdi demekten insan kendini alamıyor.
Adam gibi adam İmamoğlu seçim kazandı ama an itibariyle 16 gün geçmesine rağmen belediye başkanlığı makamı bile kendisine verilmiyor. Ya bu AKP zihniyeti genel seçimlerde bu kez kaybederse ne olacak?
Dün sandık sandık diye inleyenler, 15 yıldır kendi yönettikleri memlekette usülsüzlük yapıldı diye timsah göz yaşı mı dökecek?
Kendini sistemden büyük gören anlayışı anlayamayan diğer siyasi aktörler bu kafayla piyon olmanın ötesine gidemez.
Sizin bugün çok övdüğünüz şirk manifestonuzu ve temsil ettiği pisliklerle dolu dünyayı hak ettiği kara balçığa gömen yiğitler boşuna “Egemenlik milletindir!” demedi.
Bugünün mersedeslerle gezen balon gazı milliyetçilerine inat, bu milletin tarihte de bedel ödeyen evlatları var aman unutmayın!
***   ***   ***
Seçimin en garip sonucu bence Beyoğlu’ndan çıktı. Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ile bir iki bina alır altına havuz falan yaparız hayalleri kuran Haydar Ali Yıldız, Beyoğlu belediye başkanı oldu. Ne diyelim; umarız Bilal bey ile Haydar bey o skandal videoda söyledikleri gibi “Dönüşümden bir iki bina” kapatır o havuzu dikerler!