Teoman Yasav

Sevgili okurlarım,yeni sezonun temsillerinden,5.MURAD  BALESİ’nin prömiyeri Bornova Kültür ve Sanat Merkezi ‘nde sahnelendi. 5. MURAD’IN 93 günlük taht hayatı olmuştur. Derin bir depresyon içinde olduğundan tahttan indirilmiş ve ailesi ile birlikte Çırağan Sarayı’na adeta hapsedilmiştir.Bu durum O’nun ruh dünyasını daha da bozmuştur.Oyun 21 Eylül 1890’da 5.Murad’ın 50. doğum günü sabahı Çırağan Sarayı’nda uyumaktadır.Sabaha karşı rüyasında,kendisi maiyeti ile birlikte Eyüp’de geleneksel kılıç kuşanma törenini gerçekleştirirken görürür.5. Murad geçirdiği sinir buhranlarının emaresi olarak,Çırağan’a kapatılmasından beri, devamli surette gördüğü rüyalarda ve gördüğü çeşitli halisiyanoslarla mutluluğu yakalamaya çalışıyor veya mutlu olduğunu sanıyor !…Ama kısa saltanat döneminden sonra Çırağan Sarayı’na kapatılmasına rağmen renkli ve mutlu yaşadığı söylenebilir !….

      Temsilde Dolun Doyran,Sertan Yetkinoğlu ve Aslı Çilek muazzam teknikleri ile hemen dikkatleri üzerlerine çekiyorlardı.Tüm oyuncuları gönülden tebrik ediyorum.
        2 Kasım gecesi de Elhamra Sahnesi’nde bir Schubert Akşamı yaşandı.Genç soprano Ayşe Şener Özmen, ve genç bariton Cihan Özmen söyledikleri aryalarla ruhlarımıza şelale gibi aktılar ve bizlere doyumsuz bir gece yaşattılar !…yeni sezonun bir birinden güzel etkinliklerini yakın takibe alın derim sevgili okurlarım !..Sevgilerle kalın !…