İzmir’de magazin gazeteciliğinin öncüsü olan gazeteci Güngör Öcal ölümden döndü. Tansiyondan ötürü fenalaşan Öcal Karşıyaka Yeni Girne’de evinin yakınındaki M. P. isimli hastaneye kaldırıldı.

Giriş işlemi yapılırken kendisinden 200 Türk Lirası para istenmesine tepki gösteren usta gazeteci Güngör Öcal, acil serviste kendisinden istenen miktarı etik nedenlerden ötürü ödemek istememesi üzerine tedaviye kavuşamadı. Soluğu M. P. isimli hastanenin hasta haklarında alan usta gazeteci başından geçen olayı şöyle aktardı:
“Karşıyaka Yeni Girne’de evimin yakınında yer alan özel hastaneye gitmek zorunda kaldım. 80 yaşındayım, bu nedenle bir çok sorunla boğuşuyorum. Bu kez beni yüksek tansiyon vurdu. Ailem beni hastanenin acil servisine kaldırdı. Kayıt işlemi sırasında benden 200 Türk Lirası para istendi. Acil serviste tedavi edilmeyi beklerken özel hastane daha ilk adımınızda bu parayı istiyormuş. Ben de orada öğrendim. Bunu vermenin hak olmayacağını düşündüğüm için konuyu uzattım beni hasta hakları servisine yönlendirdiler. Oradaki görevliler emekli bir gazeteci olan beni dinledi ancak ödemeyi almaları gerektiğini bunun hakları olduğunu söylediler. Bu parayı kolaylıkla verebilirim ama durumu olmayan vatandaşımız ne yapsın? Ben acile girmek istenirken bir nevi kapı dışarı edildim. Sayın Cumhurbaşkanımız acil servisler konusunda gerekli açıklamayı yaptı, sağlık bakanlarımız da bu konuyu çoktan  hayata taşımıştır diye biliyordum. Şimdi ben mi yanlış biliyorum yoksa acil serviste bu etik nedenle para ödemeyip ölüp gitseydim bunun vebali ne olacaktı? İzmir İl Sağlık Müdürümüzü ve İzmirli Milletvekillerimizi göreve çağırıyorum. İnsan hayatı bu kadar ucuz değil ve anayasa gereği hepimiz eşit haklara sahibiz. İnsan sağlığını ve her inanç sisteminin aziz saydığı yaşam hakkını paraya bağlayan bu tip iş ve oluşları kınıyorum. Yarın aynı konuda biri cebinde 200 Türk Lirası yok diye ölürse bunun vebali hepimizin boynunadır.” diyerek tepkisini dile getirdi.