Karşıyaka Belediyesi’nin, Dokuz Eylül Üniversitesi ile birlikte gerçekleştirdiği çarşı yenileme
projesine tasarımlarıyla destek verecek üniversite öğrencileri çalışmalarını sürdürüyor. Mimarlar
Odası, Şehir Plancıları Odası ve Peyzaj Mimarları Odası İzmir şubelerinin de paydaşlığında
düzenlenen “Çarşı Maratonu” adındaki çalışmaya, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 90 a yakın üniversite öğrencisi katıldı. Mimarlık, peyzaj mimarlığı, şehir ve bölge planlama ile endüstriyel tasarım öğrencileri, kolektif bir çalışmayı ilk defa uygulanan bir modelle gerçekleştiriyor. Öğrenciler bu süreçte çarşı bölgesinde yer alan belediyenin tesisi tarihi Havra Binası’nı kampüs haline getirdi ve bu alanda uzman akademisyen sunumları ve değerlendirmeleri eşliğinde proje üretiyor. Aynı zamanda gün içinde çarşıda esnaf ve vatandaşlar ile temas kuruyor ve alana dair fiziki duruma ilişkin veri topluyorlar. Tasarım projesi hazırlayacak olan öğrenciler gruplar halinde Karşıya Çarşı’sının alt bölgesine ve Kemal Paşa Caddesi için alternatif fikirleri ortaya koyacaklar. Genç zihinlerin katılımı ve çalışması sonucunda çarşı gelecek nesillere kültürüyle aktarılacak ve çalışmada yer alan öğrenciler de iş hayatı için büyük deneyim sahibi olacaklar.

“HAYALİM ESKİ VE YENİYİ BULUŞTURMAK”

Maratonda yer alan gençlerden Yaren Küçükşentürk, “Pamukkale Üniversite’si Peyzaj Mimarlığı 4. sınıf öğrencisiyim. Çocukluğum İzmir’de geçti. Aşırı yoğun bir bölge burası. Fakat odak noktaları yeterli seviyede değil. Çarşıda alışveriş yapan veya geçen herkes, ana caddesi olan Kemalpaşa Caddesi’ne odaklanmış halde. Köklü ve geleneksel esnaf ise ara sokaklarda kalmış durumda. Benim hayalim ise eski ve yeniyi bir araya getirmek. Daha canlı olmalı ve insanların odak noktası haline getirilmeli. Bu projenin bana çok büyük faydaları oldu. Daha önce böyle büyük bir kamusal alanda çalışmamıştım. Farklı iş branşlarıylaa bir arada çalışmanın önemini Karşıyaka Belediyesi’nin bu projesinde öğrendim” dedi.
İstanbul-Aydın Üniversitesi Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrencisi 21 yaşındaki Ecem Doğan da, Eğitimini aldığım alan ve yan dallarıyla birlikte çalışmaktan çok büyük keyif alıyorum. Yapacağım meslek içinde kendimi iyi bir şekilde yetiştirebileceğimi düşündüğüm için buradayım. Çünkü burada sahada eğitim alıp çalışıyorsunuz. Halktan ve esnaftan aldığımız bilgiler ile doğru bir proje geliştirmeyi istiyorum” ifadelerini kullandı.

“YEŞİL ALAN YOK”

Karşıyaka Çarşı’da yeşil alan olmamasının büyük bir sorun olduğunu ifade eden Beyza Özbek,
“Pamukkale Üniversitesi Şehir Planlama bölümünden yeni mezun oldum. Aldığım eğitimi
uygulayabileceğim için çarşı projesine hiç düşünmeden katıldım. Karşıyaka Çarşı’nın en büyük
problemleri rekreasyon alanı ve yeşil alan yok. Bu durumda çarşı yaşanılabilir olmaktan çıkıyor.
Sadece uğrak noktası ve bağlantı yolu olarak kullanılıyor. Bir mimarın gözünden şehri algılarken farklı bir iş kolunda eğitim almış bir arkadaşın da önerisiyle düşünce daha da güçlenebiliyor.
Benim bildiğim kadarıyla Türkiye’de ilk kez böyle bir proje yapıldı” diye konuştu.

“KENDİ İÇİNDE DİNAMİĞİ VAR”

Üniversitedeki akademisyenlerin yönlendirmesi ile projeye katıldığını belirten Beyza Çavdar, “İzmir Demokrasi Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı bölümü öğrencisiyim. İzmir’de yaşıyorum, çarşıyı sadece bağlantı yolu olarak kullanıyordum. Çarşıda çalışmaya başlayınca anladım ki çarşı kendi içinde dinamiği olan büyük kültüre sahip bir bölge. Sadece geçiş güzergahı olan yerleri ayırmayı düşünüyoruz. Ara sokakların canlanması lazım. Bugüne kadar üniversitede hayali alanlar üzerinde çalıştık. Burada ise kentlinin gözünden tasarım yapıyoruz” dedi.

“VEFA BORCUM VAR”

Maratonda yer almaktan büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Osman Çaputcu ise
“Denizli doğumluyum ama İstanbul’da özel bir üniversitede tam burslu olarak okuyorum. 3. sınıf öğrencisiyim. İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi öğrenci temsilcisiyim. Mimarlık
Akreditasyon Kurulu gözlemci öğrenci olarak görev alıyorum. Karşıyaka Çarşı projesini
duyunca görev almak istedim. Çünkü ailemin bir bölümü Karşıyaka’da yaşıyor. Yaz aylarının bir bölümünü burada geçiriyorum. Çarşı esnafı bize çalışmaya başladığımız ilk günden beri sahip çıktı. Onlara vefa borcum var. Bu çalışma beni başvuru esnasında bile çok heyecanlandırdı. Karşıyaka çok farklı bir yer ve sürekli gelişime açık. Hayalimizdeki Karşıyaka Çarşıyı tüm dünyaya sunmak istiyoruz. Yapılan proje farklı ekolleri bir araya getirerek katılımcı ortam sağlıyor. Burada bulunan herkes inanın çok şanslı” şeklinde konuştu.