Dün bastıran ani yağışın ardında bölgedeki tek cami olan Alsancak Hocazade Camii’sinde bir engellinin kapıda ibadet etme çabası yürek burktu. Engelliler ile ilgili çalışma yapan bir kurumun başkanı, “Geçen yaz cami hocasına engelliler için bir rampa yapmaları gerektiğini, şayet imkanları yoksa bunu karşılayabileceğimizi söyledik. Ancak ne teklifimiz kabul edildi ne de rampa yaptılar.” diye konuşarak tepkisini dile getirdi.

 

 

“RAMPAYI BİZ YAPALIM DEDİK AMA..”

 

İzmir Alsancakta’ki Hocazade Camii’sini 2019 yılında ve 2018 yılında iki kere ziyaret ettiğini ve yetkili hocalarla engelliler konusunda görüştüğünü söyleyen El ele Vakfı Genel Başkanı Cengiz Hocazade, “Engelli kardeşlerimizin ibadet özgürlüklerine önem veriyoruz. Alsancak’taki tek camiyi iki farklı ziyaret ile yerinde gördüm, inceledim. İki ziyaretimde de bu konuda hiç bir çalışma olmayışını tespit ettim. Cami hocasına samimiyetle yaklaşıp engellilerin de içeri girebilmesi için rampa yapılması gerektiğini, bu çalışmalar için bir bütçe ayırma durumunuz yoksa lütfen izin verin bu rampayı biz yapalım diye konuştuk. Cami hocası buna yanaşmadı. Diyanet işlerimiz koca teşkilat. Biz onların yanında denizdeki bir damla tatlı suyuz sadece. Ancak bu çalışmayı kendileri de yapmadı.” diye konuştu.

 

HOCAZADE: “BU GÖRÜNTÜ İÇİMİ ACITTI”

 

8 Ekim tarihinde El ele İzmir üyeleri tarafından eline geçen fotoğraf yüzünden hem çok duygulandığını hem de üzüldüğünü sözlerine ekleyen El ele Genel Başkanı Hocazade, “O konuştuğumuz, yardım etmek istediğimiz gün geldi aklıma. Ama bu muhterem amcanın kapının önünde gözüyle cemaati izleyerek namaz kılması içimi acıttı. Keşke o rampayı izin verseler de biz yapsaydık amcamız cemaate yakın ibadetini gerçekleştirseydi. İnanın tüm kalbimle üzüldüm, yüreğim titredi. Yağmurlu bir günde o tenteyi bile açmak kimsenin aklına gelmemiş. Oradan on adım yürüseniz caminin tuvaletini kullanmak için sizden para alıyorlar, orada bir de görevli var. Bu empatiden yoksun bakışı, anlayışı yıkmamız lazım. Buradan yetkililere sesleniyorum, hiç değilse bu rampayı bizim yapmamıza izin verin. Elimizden geleni yapmak zorundayız. İyi niyetle, kimseyi karşımıza almadan bu mücadeleyi sürdüreceğiz. Allah azze ve celle, bu yiğit amcayı muttakilerin gireceği cennetiyle müjdelesin..” diye konuşarak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

70 yıl sonra engellilerin yüzü güldü!