Güzelbahçe Belediyesi Ağustos ayı meclis toplantısında yaşanan yangınlardan sonra havai fişek gösterilerine yasak getirdi.
Ülkemiz çıkan yangınlarla mücadele ederken Güzelbahçe Belediyesi önemli bir karara imza attı.
Güzelbahçe’de açık hava etkinliklerinin hiç birinde havai fişek gösterisi düzenlenmeyecek. Konuyla ilgili önerge sunan CHP’li Güzelbahçe Belediye Meclis Üyesi Avukat Zeynep Ferda Demirbaş; “Günlerdir ülkemizde devam eden orman yangınları içimizi yakarken, ormanların ve çevreyi koruma görevini bizlere hatırlattı. 7 Temmuz 2020 tarihinde Sakarya’da meydana gelen havai fişek patlamasının sonuçları da hafızalarımızda. Havai fişekler verdikleri kimyasal maddelerin patlaması sonucunda insan, hayvan ve bitkilerle birlikte tüm canlı yaşamını da tehdit etmektedir. Her canlının yaşama hakkına saygılı olmayı ilke edinerek doğal yaşama, hayvanların ölmesine ve doğanın kirletilmesinin önlenmesinde her birimizin sorumluluğuna olduğuna inanarak ilçemizin sınırları içerisinde yapılacak tüm düğün, tören, açık hava ortamlarında yapılan tüm etkinliklerde ekolojik döngüyü koruması, düştüğü yerde yangın çıkarması ve gece atıldığında kuşların karanlıkta yönlerinin bulamaması ve ölümlerine neden olması nedeniyle havai fişek kullanılmasının yasaklanması konusunda meclisimizce bir karar alınmasını arz ederim” dedi.
Konuyla ilgili tüm meclis üyeleri kabul oyu verirken, görüşülmesi için komisyonlara sevk edildi.
7 Temmuz 2020’de Sakarya’da çıkan yangında Güzelbahçe Belediyesi olarak tüm belediye
etkinliklerinde yasakladıklarını söyleyen Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, “Sakarya’da
yaşanan olayda vatandaşlarımızı kaybettik. Onların acısı bizler için hala taze. Biz o olaydan sonra Güzelbahçe Belediyesi etkinliklerinde havai fişek patlatılmasını yasakladık. Tabi Güzelbahçe’de, vatandaşlar özel günlerinde havai fişek gösterisi yapmak istiyorlar. Zor zamanlardan geçiyoruz.
Ormanlarımız yandı, ciğerlerimiz yandı. Güzelbahçe yeşilin, ormanın yoğun olduğu bir ilçe, yerel yöneticiler olarak gereken önlemleri almamız gerekiyor. Havai fişek gösterilerinin ilçemizde yapılmasını yasaklayacağız. Önemli bir karar olacak. Vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılık göstereceğine eminim” dedi.