EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, İzmir`in Konak ilçesinde özel bir hastanenin çatı katında 9 Şubat 2020 tarihinde yaşanan yangına ilişkin  yazılı bir basın açıklaması yaparak, alınması gereken önlemlere ve periyodik kontrollerin önemine dikkat çekti.

Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada;

İzmir`in Konak ilçesinde bulunan özel bir hastanenin çatı katında 9 Şubat 2020 tarihinde meydana gelen yangın, alınması gereken acil durum önlemlerini bir kez daha gündeme getirdi. Kamuya açık binalarda elektrik tesisatlarının uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından periyodik olarak kontrol edilerek, eksikliklerinin hızla giderilmesi gerekir. Benzer şekilde yangın algılama ve uyarı sistemlerinin de sürekli olarak çalışır vaziyette tutulması için bakım ve onarımlarının Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatları İşletme Sorumlusu mühendisler tarafından yapılması gereklidir.

Konak ilçesindeki yedi katlı hastane binasının çatı katında başlayan yangının diğer katlara sıçramadan ve can kaybına yol açmadan söndürülebilmesi sevindiricidir. Yoğun duman nedeniyle yoğun bakım hastalarının bile tahliye edilmesine ve bölgede oturan yurttaşların da paniğe kapılmasına neden olan yangının, asıl çıkış nedeni bilirkişi incelemesinden sonra ortaya çıkacak olmasına rağmen, hastanenin başhekimi tarafından yangının elektrik “kontağından” kaynaklandığı ifade edilmiştir.

Elektrik tesisatlarının standartlara ve yönetmeliklere uygun tesis edilmemesi, işletme ve bakımına da önem verilmemesi yangınların oluşması kaçınılmazdır. Can ve mal güvenliğinin sağlanması için binalarda elektrik tesisatının uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından projelendirilmesi ön şarttır. Tesisin yapımında standartlara uygun malzeme seçilmeli, işletmeye alırken deneyimli elektrik-elektronik mühendisleri tarafından tesisat kontrolü yapılmalıdır. Eğer bina yüksek gerilim trafo abonesiyse, işletme aşamasında trafolara ilişkin her türlü bakım faaliyeti Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu uzman mühendisin gözetiminde gerçekleştirilmeli; elektrik tesisatı, topraklama tesisatı ve yıldırımdan korunma sistemlerinin periyodik kontrolleri de düzenli olarak uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından yapılmalıdır.

Binalarda çıkacak yangınlara erken müdahale edilebilmesi için, yangın algılama ve uyarı sistemleri bulunmalıdır. Bu sistemlerin her an çalışır durumda tutulmalı, bakımları düzenli yapılmalı ve yine periyodik olarak uzman mühendisler tarafından kontrol edilmeleri gereklidir. Trafolarda olduğu gibi özel bir uzmanlık gerektiren bu sistemlerin; Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatları İşletme Sorumlusu tarafından her an çalışacak şekilde bakımının yapılması gerekir. Bunun için Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatları İşletme Sorumlusu`na ilişkin Odamızın düzenlemelerine paralel olarak, ilgili bakanlıklar tarafından üçüncü tarafları da bağlayan yönetmelik değişikliğine bir an önce başlanmalıdır.

Odamız, uzun yıllardır can güvenliği için alınacak önlemleri “kaynak israfı” olarak gören anlayışa karşı mücadele etmektedir. Yurttaşlara, bina yöneticilerine, işletmecilere, hastane, yurt ve okul yönetimlerine mevzuatın zorunlu tutmadığı, ancak teknik olarak zorunlu olan “ek” önlemleri alma ve sistemlerini denetletme çağrısı yapıyoruz. Yurttaşlar, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla binalarındaki elektrik ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi ve eksiklerinin belirlenmesi için Şubemizden bilgi alabilirler.