turkiyegunlugu.net haber sitesi zeytinin bilinmeyenleri ile ilgili, İzmir Kızılçullu Köy Enstitüsü mezunu Ali Rıza Ege ile söyleşi yaptı. Eğer kaliteli zeytin ve zeytinyağı ile ilgili doyurucu bilgiler arıyorsanız söyleşiyi okumanızı tavsiye ederiz. İşte zeytinin bilinmeyenleri..

T.G. (turkiyegunlugu.net): Hocam Kendinizden söz eder misiniz?

A.Rıza Ege: Ben 1925 Emet Kütahya doğumluyum. Kızılçullu Köy Enstitüsü’den 1946 yılında mezun olduktan sonra Edremit ilçesine atandım. Zeytinle tanışmam Avcılar köyü’nde başladı. O zamanlar memurlara zeytinlik veriliyordu, buralardan üretim yaparak, geçinmek için gelir elde ediyorduk. O zamanlar devlet memurlarına yeterli maaş verilemiyordu. Ben hem öğretmen hem sıhhiye olarak görev yaptım. Köy Enstitülerinde verilen eğitim,sağlık,eğitim ve öğretim, kültür sanat ,ziraat ve hayvancılık,inşaat ustalığı saymakla bitiremeceğimiz görevler yüklendik. Bunları anlatırken aynı heyecanı duymaktayım.

T.G. : Şu andaki zeytinyağı üretimini nasıl buluyorsunuz?

A.Rıza Ege : Şu anda zeytin üretiminde yanlışlar yapılıyor. Zeytin toplanması için kırağının düşmesi beklenirdi. Aralık ayında toplanmaya başlar, Şubat ayı sonuna kadar devam ederdi. Zeytinyağı üretimi için toplanacak zeytinin bir ucundan bastırıldğında çekirdek diğer ucundan çıktığında hasatın başlanacağı anlaşılır.Yeşil zeytinler Ekim ve Kasım aylarında toplanır. Salamura sofralık zeytin yapılır. Yeşil Zeytin kurulmasında sadece tuz ve su kullanılmalıdır.

Siyah zeytin kurulmasında sadece tuz kullanılmalıdır. Kimyasal içeren maddeler kullanılmamalıdır. Zeytin doğal renginde olmalıdır. Siyah sele zeytinde mutlaka zeytin tadı nefaseti olmalıdır. Şeker gibi zeytin olmaz. Zeytinin kendine özgü acıı tadı olmalıdır. Yenmeye hazır olan Siyah zeytin çekirdekleri genelde kahverengi olur.

T.G. : Zeytin üreticisi ekonomik olarak ne durumda?

A. Rıza Ege : Zeytin üreticisi emeğinin karşılığını alamamaktadır. Zeytinyağının bir çok türevleri olmasına rağmen gereken önem verilmemektedir.

Zeytinyağı damar sertliği, dolaşım bozukluğuna gidermede faydalı olmaktadır.

Zeytinyağı ile kantoron bitkisi karışımından elde edlilen kantoron yağının geçmeyen yaraları iyileştirdiğini atalarımızdan öğrendik. Zeytinyağının yararları saymakla bitmez.

Mutlaka ihracata yönelik üretim yapılmalıdır. Türkiyemizde dahi zeytinyağı ile tanışmayan yörelerimiz var. Maliyetler artmasına rağmen 3 yıldır zeytinyağı aynı fiyattan satılmaktadır.

Tüketiciler Zeytinyağı alırken Öncelikle zeytinyağının ,mutlaka markası olan,üretim yeri yazan, teneke ambalajlarda ,satılanları , pet şişelerde markasız ve ne olduğu anlaşılamayan zeytinyağlarını tercih etmemelidir. Belirttiğim kriterlerden sonra fiyatını araştırmalıdır.

Zeytinyağı ;üretimi olmayan yörelerimizdeki, okullarımızda dağıtılmalıdır. Zeytinyağının yararları konusunda zaman zaman görsel ve yazılı basında açıklamalar yapmasından dolayı sn.Prof.Dr.Canan Karatay’ı tebrik ediyorum.

T.G. : Bahçenizdeki ve diğer bahçelerde bulunan zeytin ağaçları tahminen kaç yaşındadır.

A.Rıza Ege: Bin yaşın üzerinde olduğunu tahmin etmekteyim. Ben Edremit ilçesi ve çevresinde görev yaptığımda,zaman zaman buralarda yaşayan halkla yaptığım sohbetlere dayanarak söylemekteyim.

T.G. : Meyve çekirdekleri ve tohumlar hakkındaki görüşleriniz nedir?

A.Rıza Ege :Çekirdek denilince şu sözü özellikle belirtiyorum”Her çekirdek Hamile bir kadın gibidir” çekirdekleri toprakla kavuşturmak gerekmektedir. Çekirdeği diktiğimiz zaman bir canlıyı hayata kavuşturmuş gibi oluyoruz. Zeytin çekirdeklerinden fidanlar çıkmaktadır. Bunlara “DELİCE” denilir. Delice zeytinin zeytinyağı çok makbüldür.

Sağlık için çok yararlı olan, Avakado armutu çekirdeğiden fidan üretimi yaptım,meyvesini verdi. Hiçbir zaman çekirdeğin çöpe gitmesine gönlüm razı olmaz. Yediğimiz meyvelerin Çekirdeklerini biriktirip boş gördüğümüz alanlara dikmek gerekir. Hiçbir şey yapamazsak çekirdekleri ormana saçsak gelecek nesillere örnek oluruz.

T.G. Hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkür eder, Allah’dan sağlıklı ve hayırlı ömürler dileriz.

Kaynak