Cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Torbalı Belediye Başkanı seçilen İsmail Uygur’un ilk işi 15 Temmuz Şehidi Ömer Halis Demir’in ilçedeki bütün posterlerini indirtmek olunca büyük tepki çekti.

İddialara göre mazbatasını almadan onlarca kişiyle başkanlık makamını işgal ettiği söylenen CHP’li İsmail Uygur, Cumhurbaşkanına yaptığı ağır hakaretten sonra 15 Temmuz Şehidi Ömer Halis Demir’in ilçedeki bütün posterlerini totemlerden indirtti.
Sosyal medyaya da yansıyan olayı izleyen Torbalılar cep telefonlarına sarıldı. Bu sırada bazı vatandaşların ağladığı, görevlilere “lütfen yapmayın” diyerek tepki gösterdiği görüldü. Bir vatandaşın ise bağırarak “ sizin fetoculara sözünüz mü vardı” dediği duyuldu.

GÖRMEZ: ŞİDDETLE KINIYORUM!

İlçede önceki dönem Ak Partili Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez olaya sosyal medyadan şu sözlerle tepki gösterdi:

“Henüz mazbatasını dahi almamış (yetkilendirilmemiş) bir belediye başkan adayı önce meydanlara çıkıp Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ediyor.
Peşinden Belediye meydanındaki 15 Temmuz şehidimiz Ömer Halis Demir’in totemlerdeki fotoğrafını indiriyor.
Kibir, kin, intikam sınırsız öfkeyle ülkemizin değerleriyle, ilçemizin geleceğiyle, oynayan İsmail Uygur’u şiddetle kınıyorum.”

UYGUR’DAN AÇIKLAMA

CHP’li İsmail Uygur, afişlerin indirilmesiyle ilgili iddiaları DHA’ya şöyle yanıtladı:
“Söz konusu billboard üç boyutludur ve belediye binasının karşısındadır. Burada beş yıldır AK Parti’li bir başkan vardı. Seçimden önce belediye başkanı kendisini, parti yöneticilerini, milletvekillerini, dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanının fotoğraf ve afişlerini defalarca buraya astı. Bazı zamanlarda afişleri değiştirdiler. Son olarak da burada 15 Temmuz’da şehit edilen Ömer Halisdemir’in fotoğrafı vardı. Seçim zamanı geldiğinde seçim kurulu kanunen ve yasal olarak belediyeye ait alanlara el koyar. Yani siyasi partilere de bunu dağıtır. Belediyenin önündeki bu alanı da AK Parti’li başkan aldı.”

‘HENÜZ MAZBATAMI ALMADIM, YETKİM YOK’

Resmi olarak mazbatasını almadığı için belediye başkanı olarak yetkisinin olmadığını da hatırlatan Uygur, şunları dedi:
“Şu ana kadar bırakın bir belediyede müdürle muhatap olmayı, çalışana bile bir talimatım yok. Belediyeye ait aracı oraya gönderme yetkim de yok. Kimseye bir talimat verme hakkım da yok. Durumum böyleyken, sanki belediye başkanı yetkisini kullanıyormuşum gibi algı yaratıyorlar. Biz darbelere karşıyız. Darbecilerin de karşısında duruyoruz. Demokrasiden, milli egemenlikten yanayız. Torbalı halkının oylarıyla seçilmiş bir insanım. 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan Ömer Halisdemir’in fotoğrafları sadece burada değil birçok yerde bulunuyor. Onları niye kaldırmadık? Onlar da yerinde duracak ve bu afiş de hak ettiği yerde kalacak.”