Ünal Tümin

Her ayın ayrı bir önemi ve de çekiciliği vardır… Herbirini takvim yapraklarını itinayla çevirircesine okşar ve iç dinamiklerimi harekete geçiririm…Tıpkı; “Bahar geldi beyim evde durulmaz” ritmiyle kendimi sokaklara, kalabalıkların içine atar, ortak değerlerimizi, paylaşırım…

Gerçi bahar geçen ay gelmişti; Nedense siyaset cambazlarının “Cambaza bak” taktikleri ile Yüksek Savsaklama Karmaşasında (YSK) maalesef ne baharın, ne de yazın gelişini kutlayamamıştık… Amma ve de lakin; Atatürk Türkiyesi’nin bize  bahşettiği özgürlük ve serbest seçimi sonucunda İzmir’den sonra Ankara, İstanbul ile diğer şehirlerimizin yerel iktidarını alan çağdaş Belediye Başkanlarımızın önderliğinde işçiler, emekçilerler, emeklilerle el erle, kol kola, gönül gönüle, bir 1 Mayıs’ımızı kutladık…
Eski padişah korkusu niteliğindeki “Yasak hemşerim!” denilen meydanlara girilemese de İzmir’in dağlarında açan çiçeklerin kokusu ile bu pis kokuları duymamazlığa gelip, açık alanlara koştuk. Daha doğrusu, adeta “cephede piknik” yaptık…
Ha sahi, neler oldu O gün? Bir- iki trafik kazası dışında geçmişin “1 Mayıs kazalarını” yaşamamaya, yaşatmamaya özen gösterdik. 
Hani diyorum ki, YSK’nın da pazartesi günü açıklayacağı İstanbul seçimleri kararına “namert eli” dokunmasa!..
Öyle ya; buay içinde acısıyla, tatlısıyla yaşayıp, kutlayacağımız çok önemli günlerimiz var… 
* * *
Kafamızı kaldırıp sınır ötesine baktığımızda “derde devanın” dışında insan soyunu yok edecek, aşağılayacak ne çok savaşların olduğunu görüyoruz. 
Hani dünyayı saran bu  savaş rüzgarlarına karşı “Dostu ve düşmanı” aynı alanlarda birleştiren, buluşturan çağımızın önde gelen tutkularından “spor” var da biraz rahatlayıp, soluk alıyor insanoğlu…
Evet “Ruh, karakter ve  bedende disiplin” yaratan spor, dünyada bir kamuoyu oluşturmakla kalmamaış, dünyayı yönetenler üzerinde de ağırlık koyacaknoktaya gelmiştir.
İşte Futbol için de “Çağın sporu, çağın tutkusu” dememizde bundandır..
Tabii ki,Türkiyemiz de bu tutkudan uzak kalmadı, kalamazdı. 
İşte Geçtiğimiz pazartesi günü Türkiye Futbol Antrenörler Derneği (TÜFAD) İzmir Şube sekreteri Hasan Aral kardeşimden sevgili Başkan Dr. Şaban Acarbay‘ın  “Türk Futboluna Panoramik Bakış” konulu davet alınca, tüm randevularımı iptal ettim. Türk Sporunun ve Futbolunun gurur abidesi İzmir Atatürk Stadı çatısı altındaki dernek binasına koştum.
Konu harika… Bugünlerde gerek sportif, gerek siyasi ve diğer konularda bir tepeye çıkıp aşağıdakilere “yüksekten bakan” kişilerinden farklı bir “panoramik bakış” panelinin konuşmacıları Dernek Genel Başkanı İsmail Dilber ve de TÜFAD Onursal Başkanı Özkan Sümer’ di.
Açış konuşmasında Dr. Şaban Acarbay’ ın dediği gibi o gün “Türk Futbolunun beyni ve kalbi” orada idi…
Türkiye Futbol Adamları Derneği (TÜRFAD) İzmir Şube Başkanı sevgili dostum Bahri Vreskala nın renkli ve konusuna hakim konuşması da paneli bir bakıma ateşledi…
Bakın ilgi ve dikkatle dinlediğim Özkan Sümer’in fiziği ve gür sesi ile antrenörleri hitap ve etkisi altına alan sözlerinden bir-kaç satır aktarmayı uygun gördüm. 
Sanırım sizin de ilginizi çekecektir:
-Başkalarının ne yaptığı değil, bizim başkalarından farklı ne yapabileceğimizdir. Yani ucuz taktikçiler değil, örgün tasarımcılar olmayı bilmeliyiz. Önce farkı yaratacaksın, sonra fark sizi yaratır.”
Özkan ardından da şu üç tehditi gündeme getirdi; “YETİNMEK: (Hayal et, merak et, mücadele et, keşfet,  hisset ve asla yetinme. YERİNMEK: (Güven kaybı, enerji kaybı, ilişki kaybı) ÖYKÜNMEK: ( Taklitçilik, Sıradanlık, başkalaşım.)
Özkan Hoca “Başkalaşarak  mevcut potansiyelini kaybeden  ülkeler
kıyaslamasında verdiği rakamlar ışığında Rusya, Çin, Azerbeycan, Gürcüstan, Macaristantan  sonra Türkiye yi 39’ncu sırada gösterdi.
Özkan ın 5 milyon ve 82 milyon kıyaslaması da ilginçti:
“Yabancı ülkelerde doğan ve bu ülkelerde  gelişip profesyonel  hayata katılan  Türk oyunculardan 19′ u beş büyük ligde oynarken ;Türkiye’ de doğan ve yetişen Türk oyunculardan sadece 6’sı büyük ligde oynamaktadır. “