İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, Ege Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörlüğü tarafından başlatılan ve Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından desteklenen “İyilik Hayat Kurtarır” adlı “Kök Hücre Bağışı Sosyal Sorumluluk Projesi” etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinliğe, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, Ege Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörü, İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mine Saran, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Merkezi Müdürü, Çocuk Hematoloji ve Onkoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yeşim Aydınok, Ege Üniversitesi Halkla İlişkiler Şube Müdür Vekili Doç. Dr. Gül Coşkun Değirmen ile  Dr. Öğr. Üyesi Selin Bitirim Okmeydan,  Dr. Öğr. Üyesi Sinem Çambay, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Prof. Dr. Saran, Ege Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeleri Koordinatörlüğü’nün kuruluş amacından bahsederek, “Son zamanlarda ülke gündeminde oldukça etkili olan ‘Kök Hücre Bağışı’ konusunda bilgilendirme, farkındalık yaratma kampanyasını başlattık. Biz devlet üniversitesiyiz, onun da ötesinde bir eğitim kurumuyuz. Bizim topluma karşı hem bireysel olarak, hem kurumsal olarak büyük sorumluluklarımız var. Amacımız kök hücre bağışı nasıl yapılıyor, süreç nasıl işliyor, insanlar ne ile karşı karşıya kalıyor, sorularını doğru şekilde cevaplandırıp doğru şekilde bilgilendirmektir” dedi. Duyarlılığın oluşabilmesi ve artabilmesi için katılımcılardan projeye destek isteyerek konuşmasını sonlandıran Prof. Dr. Saran,  “Bu projede iyilik var, iyilik hayat kurtarır” dedi.

Kök hücre nedir? Kök hücre nakli nedir ve neden gereklidir? Konularında bilgi veren  Prof. Dr. Aydınok,  “Kök hücre bağışı bir yaşam hediye etmek için mükemmel bir fırsattır. Her 10 dakikada bir bebek kalıtsal bir kan hastalığıyla ya da metabolik veya immünolojik bir hastalıkla doğmaktadır. Her 20 dakikada bir kişi lösemi, lenfoma veya myeloma gibi kan hücrelerinden köken alan bir kanser tanısı almaktadır. Bu hastalıklarla doğan bebekler veya yaşamının bir evresinde kanser tanısı alan çocuk ve erişkinler yaşamak için kök hücre nakline gerek duyabilir” dedi.

          Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TürKök), ‘Nasıl kök hücre bağışçısı olunur?’, bağış yöntemleri konuları hakkında bilgilendirme yaparak konuşmasına devam eden Prof.  Dr. Aydınok, “Eğer doku tipiniz sadece kök hücre bağışıyla hayatta kalma ihtimali olan bir hastayla uyumlu bulunmazsa, hayatınız boyunca hiç aranmıyorsunuz. Hayatınız boyunca hiç aranmama ihtimaliniz, aranma ihtimalinizden çok daha yüksek. Doku uyumunun ne kadar güç olduğunu bilmeniz için bunları söylüyorum. Ama bir gün aranırsanız, o zaman bir hastaya 2’inci bir yaşam şansı vermek için bir fırsat doğmuş demektir” dedi.