Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da 119 bin 652 geçersiz oyun sayıldığını, 17 ilçede sayımın sonuçlandığını söyledi. İmamoğlu ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan görüşme talep etmekten kaçınmayacağını ifade etti.

Resmi olmayan seçim sonuçlarına göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı kazanan Ekrem İmamoğlu, FOX TV’de yayınlanan Çalar Saat programına katıldı.

Gazeteci İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlayan ve İstanbul’da 119 bin 652 geçersiz oyun sayıldığını, 17 ilçede sayımın sonuçlandığını söyleyen İmamoğlu, “Aradaki fark 18 bin 742” dedi.

İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Her şey bir deneyimdir. Yarınlarda yanlış yapmamak adına bir deneyim. sürece katkı veren avukatlarımıza, çalışanlarımıza, kadınlara, gençlere teşekkür ediyorum. Keşke bu süreç uzamasaydı. 17 ilçe sonuçlandı. 18 bin 742 aradaki fark. 119 bin 652 geçersiz oy sayıldı. 785 oy benim adıma geçerli hale getirildi. Aradaki fark 1389.”

AK Parti kanadının seçimi sıkıntıya soktuğunu savunan İmamoğlu, AK Partili yetkililere “Bütün süreci siz hazırladınız, bütün önlemleri siz aldınız. ‘En güvenli sistem bizde’ dediniz, 1 milyon insanın görevli olduğunu siz söylediniz” diye seslendi.

‘YETKİLİLER İZİN VERMEDİ’

Küçükkaya, daha sonra Sözcü gazetesinin bugünkü “Huzur duası” manşetini gösterdi. Söz konusu fotoğrafla ilgili konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Dedim ki ‘Camiye girmeyeyim, Eyüp Sultan Hazretleri’nin olduğu yer daha gizli, orada ibadetimizi yapalım.’ Açılmadı biliyor musunuz? Herkese açılır, ben biliyorum. Ben de kıldım orada. Açılmadı, izin verilmedi. Sonra yandaki bir başka küçük türbe var, orada ettim. Ben Eyüp Sultan’a gidişimi basına duyurmadım. Orada bir kadın adayımız vardı. Çok, çok üzülmüştüm. Dedim ‘Hem seni ziyaret edeceğim, hem de Eyüp Sultan’ı ziyaret edeceğim.’ Böyle şeyleri yaşadıkça çok üzülüyorum. Bu memleket bizim.”