Son dönemde ülkenin dört bir yanında kentsel dönüşüm ile şehirler değişirken yasaların hem müteahhitlere hem de vatandaşa tanıdığı haklar çok iyi bilinmiyor. Kanunda aksi belirtilmesine rağmen belediyelerin ve vergi dairelerinin ödeme aldığını söyleyen Uzman Avukat Senem Kiraz, geriye dönük 5 yıl içinde bu ödemelerin geriye alınabildiği müjdesini verdi.

Deprem gerçeğinin kendini tekrar hatırlattığı son günlerde kentsel dönüşümün önemi bir kez daha kendini gösteriyor. Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binalar için hak sahiplerine önemli avantajlar sağlanıyor.

 

O ÖDEMELERİ FAİZİYLE GERİ ALABİLİRSİNİZ

 

Kamuoyunda fazla bilinmeyen ancak hem bina sahibini hem de müteahhitleri ilgilendiren konuların başında gelen harç ödemelerinin geriye dönük geri alınabileceği müjdesini veren Uzman Avukat Senem Kiraz, “6306 sayılı Kanun gereği  kentsel dönüşüm kapsamında yıkıp yenilenen binalar bakımından, hak sahipleri olan arsa ya da bina sahibi, müteahhit, yeni binayı ilk kez satın alan kişi ve kurumlar kanunda sayılan tapu, noter, döner sermaye, otopark bedel, ruhsat, hafriyat harcı dahil birçok harç ve ücretten muaftır. Halbuki vergi daireleri, noterler ve bir çok belediye çeşitli isimlerde bedel almaya devam ediyor. Maalesef muaf olduğunuz halde ödediğiniz parayı yasal faiziyle birlikte geri alabileceğiniz bilinmiyor.” Şeklinde konuştu.

 

VATANDAŞA EKSİK VE YANLIŞ BİLGİ VERİLİYOR

 

Uzun zamandır bu alanda hukuki mücadele verdiklerini ve bir çok hak sahibinin  paralarını faiziyle iade almasını sağladıklarını sözlerine ekleyen Avukat Senem Kiraz, “İstanbul’da yürüttüğüm çalışmaları İzmir’de devam ediyorum. İzmir’in kentsel dönüşümle yeni tanışması sebebiyle birçok hak sahibinin konudan haberdar değil. Bilgi sahibi olmak isteyenlerin  ise vergi daireleri ya da belediyeler tarafından ‘iade yapılmadığı’ şeklinde yanlış yönlendirildiği için mağduriyet yaşanıyor.” dedi.

 

5 YIL GERİYE DÖNÜK ÖDEMELER ALINIYOR

 

Konuyla ilgili  açtığı tüm davaların hak sahipleri lehinde sonuçlanıp ve kesinleştiğini söyleyen Avukat Kiraz, “ Kentsel dönüşüm kapsamında yenilenen binalar için kanunda ve yönetmelikte her türlü belediye ve noter, tapu harcından muaf denmesine rağmen, belediyeler ve vergi dairelerinin ödeme almaya devam ediyor. Vatandaşa eksik bilgi verildiğini, talep edildiğinde ise bu paranın iade edilemeyeceği yönünde olumsuz cevapla karşılaşıldığını görüyoruz. Halbuki geriye dönük 5 yıl süre içinde ödenmiş harç ve ücretlerin faiziyle alınabiliyor.” Diye konuşarak inşaat maliyetlerinin otopark bedeli, ruhsat harcı gibi yüksek ödemeleri geri alarak düşürülebileceği bilgisini paylaştı.

Konuyla ilgili bir emsal karar paylaşan Uzman Avukat Senem Kiraz, “Bu emsal karar hak sahiplerine  yol göstermesi ve benzer durumda olanların hakkını araması için faydalı olacaktır, detaylı bilgi için bize ulaşabilirler .” şeklinde konuştu.

İşte o emsal kararlardan bir kaçı: