İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) bileşeni 46 dernek adına İKKB Yönetim Kurulu Başkanı Huriye Serter’in yaptığı açıklama ile İdlib’de kaybettiğimiz 33 canımız için ulusal yas ilan edilmesini istedi.

Serter yaptığı açıklamadı:

Dün gece İdlib’de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik hava saldırısında şehit olan Mehmetçiklerimize Allahtan rahmet, yaralılarımıza acil şifa ve şehit yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Suriye sorunu ne yazık ki çok taraflı diplomasi anlayışı içerisinde çözülebilecek iken bugün bu şehit haberlerini alıyoruz. Daha da büyük acılar yaşanmaması için bölgede diyalog yollarının oluşturulmasını bekliyoruz. Konuyla ilgili bugüne kadar ortak akılla görüşmeler yapılarak ateşkes sağlanabilecekken maalesef çözümsüzlük aşamasına gelinmiştir. İdlib’de ne yazık ki bugüne kadarki uygulamalarla 1 milyon kişinin göçe zorlanmış olmasına da dünya kamuoyu duyarsız kalmamalıdır. Huzurumuzun sağlanması için başka bir ülkenin topraklarında canını veren kahraman Mehmetçiklerimizin daha fazla orada kalmamasını, bunun yollarının aranmasını talep ediyor, kaybettiğimiz 33 canımız için ulusal yas ilan edilmesini istiyoruz. İzmir Kadın Kuruluşları Birliği’ni oluşturan 46 kadın derneği olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda öncü rol oynayan kahraman askerlerimizin her zaman yanlarında olduğumuzu bilmelerini istiyoruz.