Gazze Şeridi’nde binlerce kişi, İsrail’le sınır hattı boyunca düzenlenen ‘Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün başlangıç yıldönümü anmak için toplandı.

Eylemciler, İsrail askerlerine taş atıp, lastik yakarken, İsrail askerleri gözyaşartıcı gaz ve gerçek mermilerle yanıt verdi. Filistinli yetkililer 3 eylemcinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını söyledi. Yine Filistinli yetkililere göre, dün de bir başka kişi hayatını kaybetti.

İsrail Ordusu, sınır hattında 40 bin kadar protestocunun toplandığını söyledi. İsrail güçleri ayırca, sınır hattından patlayıcılar atıldığını ve bunlara “toplumsal olay dağıtma araçları” ve gerçek mermilerle karşılık verildiğini duyurdu.

Hamas ise, kalabalıkları sınır hattından güvenli bir mesafede tutmaya çalıştığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler’e göre, Mart-Aralık 2018 döneminde yapılan protesto eyleminde 189 Filistinli ve bir İsrail askeri hayatını kaybetmişti.

Eylemlerde, Filistinli mültecilerin şimdi İsrail olan atalarının topraklarına dönüş hakkı savunuluyordu.

BM’nin yaptığı soruşturmada, İsrail askerlerinin savaş suçu işlemiş olabileceği sonucuana varılmıştı. İsrail ise bu suçlamayı reddediyor.

Mısır ve BM, Filistinli militanların İsrail’e roket attığı, İsrail’in de Gazze’deki onlarca hedefi savaş uçaklarıyla vurduğu son bir haftanın ardından, gerilimin daha da yükselmemesi için taraflarla müzakereler yürütüyor.