Gaziemir Belediye Meclisi 2019-2024 dönemi ilk toplantısı yapıldı. Meclis başkan vekilleri, encümen ve ihtisas komisyonları üyelerinin seçildiği toplantıyı yöneten Belediye Başkanı Halil Arda, “Hep birlikte Gaziemir için 5 yıl boyunca çok çalışacağız. Bu onurlu görevi hep birlikte yapacağız” dedi

Gaziemir Belediye Meclisi 2019-2024 dönemi ilk meclis toplantısı Belediye Başkanı Halil Arda başkanlığında yapıldı. Yeni dönemin ilk meclis toplantısında meclis başkan vekilleri, divan katipleri, 2019 yılında görev yapacak encümen ve 12 komisyonun üyelik seçimleri yapıldı. Gündemin diğer maddelerinin sorunsuz şekilde karara bağlandığı mecliste meclis başkan vekilleri, divan katipleri ile encümen üyesi seçimleri gizli oyla yapılırken, komisyon üyelerinin seçimleri açık oyla yapıldı. Öte yandan kıyı Ege Belediyeler Birliği ile Ege Belediyeler Birliği’nde görev yapacak üyelerin seçimleri de yapıldı.

Mecliste görev dağılımı
Gizli oylamayla yapılan Meclis Başkanvekilliği seçiminde 1. Meclis Başkanvekilliği’ne CHP’li İzel Zenginobuz Derinsu, 2. Meclis Başkanvekilliği’ne ise AKP’li Ali Sorgun Özbalcı seçildi. Divan Katipliği seçiminde en çok oyu alan Nimet Şekercioğlu, Sercan Doğan ve Hülya Cici bu koltuklara oturmaya hak kazandı. Encümen üyelerinin seçiminde ise CHP’li Meclis Üyeleri Ünal Işık, Necati Kırmaz ve Ali Ekber Sarıgül en çok oyu alarak encümenlik koltuğuna oturdu. Bugüne kadar 11 ihtisas komisyonu bulunan Gaziemir Belediyesi’nde, Adalet ve Kalkınma Partisi meclis üyelerinin meclise verdiği önergeyle Kentsel Dönüşüm Komisyonu kuruldu. 12 ihtisas komisyonuna üye seçimlerinin yapıldığı mecliste, komisyonlara CHP’den 4’er, AKP’den 1’er üye seçildi. Açık oylamayla yapılan seçimlerde komisyon üyeleri oybirliğiyle seçildi. Gündem maddelerinin sorunsuz şekilde karara bağlandığı mecliste, meclis üyelerini bilgilendirmek amacıyla Denetim Komisyonu’nun hazırladığı 2018 Denetim Raporu da okundu.

‘Hep birlikte çok çalışacağız’
Mecliste konuşan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda “Geride bıraktığımız seçim sürecinin sonunda Gaziemir halkı kentimizi yönetmek için bizi çok onurlu bu görevle yetkilendirdi. Hep birlikte Gaziemir’e 5 yıl boyunca hizmet edeceğiz. Kentimiz için çok çalışacağız. Bu onurlu görevi hep birlikte yapacağız” dedi. Yakın zamanda çok ani bir ölümle sarsıldıklarını ifade eden Başkan Arda, “Meclis Üyesi arkadaşımız Nevin Mutlu’nun 16 yaşındaki oğlu Tuna’nın ölümü hepimizi üzüntüye boğdu.  Tuna kardeşime Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum” diyerek duygularını dile getirdi.

İhtisas Komisyonları’nda görev yapacak üyeler şu şekilde belirlendi:

Bayındırlık ve İmar Komisyonu
CHP’den Necati Kırmaz, Nevin Mutlu, Emin Aksoy, Nimet Şekercioğlu, Ak Parti’den Uğur İnan Atmaca

Plan ve Bütçe Komisyonu
CHP’den İlhan Özköse, Nilgün Karadeniz, Bengü Sayköse, Cemal Çalışkan, Ak Parti’den Oğuz Seyran

Çevre Komisyonu
CHP’den Ali Ekber Sarıgül, Meral Yiğit, Ali Kavasu, Levent Çağlarsu, Ak Parti’den Ejder Öztop

Sağlık Komisyonu
CHP’den Nilgün Karadeniz, Sercan Doğan, Leman Emin, Bengü Sayköse, Ak Parti’den Hülya Cici

Hukuk Komisyonu
CHP’den Leman Emin, Tahir Türkbay, Ünal Işık, Lütfü Özcan, Ak Parti’den Ali Gönen

Kadın Erkek Eşitliği Komisyonu
CHP’den Bengü Sayköse, Nimet Şekercioğlu, Emin Aksoy, Ali Kavasu, Ak Parti’den Tuğba Aksoy

Esnaf ve Pazaryerleri Komisyonu
CHP’den İlhan Özköse, Murat Serin, Cemal Çalışkan, Nevin Mutlu, Ak Parti’den Nuray Öztürk

Kültür Komisyonu
CHP’den Nevin Mutlu, Nimet Şekercioğlu, Murat Serin, Emin Aksoy, Ak Parti’den Enver İşinibilir

Kurs, Eğitim ve Engelliler Komisyonu
CHP’den Litfü Özcan, Cemal Çalışkan, Ali Kavasu, Meral Yiğit, Ak Parti’den Hülya Cici

Spor Komisyonu
CHP’den Levent Çağlarsu, Sercan Doğan, Lütfü Özcan, Tahir Türkbay ve Ak Parti’den Oğuz Seyran

Kent Konseyi Komisyonu
CHP’den Tahir Türkbay, Meral Yiğit, Murat Serin, Nilgün Karadeniz AKP’den Enver İşinibilir

Kentsel Dönüşüm Komisyonu
CHP’den Necati Kırmaz, Nevin Mutlu, Ali Ekber Sarıgül, Ali Kavasu ve AKP’den Uğur İnan Atmaca