Geçtiğimiz yıl dünyanın en iyi Dj’lerinin yer aldığı listede 3 hafta boyunca zirvede kalan İzmirli DJ ve prodüktör Berke Yurdakul, “Global anlamda kendi adımı duyurmak istiyorum. Elbette ki bunu başarmak kolay olmayacak. Ama ben zoru severim” dedi

 

 

Geçtiğimiz sene dünyanın en iyi DJ’lerinin yer aldığı ‘beatport’ sitesinde 3 hafta üst üste birinci seçilen İzmirli DJ ve prodüktör Berke Yurdakul, yaz sezonu boyunca ülkemizin tatil merkezlerinde setin başında olacak. Türkiye’deki prodüktörlerin çok iyi işlere imza attıklarını ancak kendi tarzına uymadığı için birçoğunu beğenmediğini söyleyen Yurdakul, “Global anlamda kendi adımı duyurmak istiyorum. Zoru severim” dedi.

●Kaç senedir müzik piyasasındasın?
2 senedir DJ’lik ve prodüktörlük yapıyorum.

AMSTERDAM’DA ÇALDI
● Nerelerde sahneye çıkmıştın?
Kıbrıs’ın iki popüler mekanında, Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da da iki ayrı yerde, Kuşadası Jade Beach Club’da ve Alaçatı Cruz’da DJ kabinine geçtim.

 

 

● Geçen yıl başarını dünyaya kanıtladın sanırım.
Evet çok güzel bir deneyim yaşadım. The Dream albümüm 2018’in yaz döneminde beatport’ta yaklaşık 3 hafta boyunca birinci sırada kaldı. Beatport sitesinde birinci olmak çok zordur. Orada dünyanın en iyi DJ’leri yer alır çünkü. Onların arasından sıyrılıp da zirveye oturmak kolay bir başarı değil.

● Yılmaz Taner ile yollarınız nasıl kesişti?
Bundan 6-7 sene önce, ben daha bu işleri yapmazken bir arkadaş ortamında tanışmıştık. Geçen sene de “The Dream” albümümü çıkartınca, bana Türkçe şarkı yapmam konusunda teklifte bulundu. Ben de “Neden olmasın. Ama benim tarzıma göre belli bir altyapıyla yapalım” dedim. O da kabul etti ve “Rivayet” şarkısını yaptık birlikte. Güzel bir parça oldu.

BU YAZ HAREKETLİ OLACAK
● Başka hazırladığın çalışma oldu mu?
Rauf Faik isimli yabancı bir grup var. 2 hafta önce onların “Detstvo” adlı şarkısının remixini yaptım. Bir de bu yaz için hareketli bir parça hazırladık ama çıkış tarihini henüz netleştirmedik.

● Camiadaki hedefin nedir? İlerisi için ne düşünüyorsun?
Global anlamda kendi adımı duyurmak istiyorum. Elbette ki bunu başarmak kolay olmayacak. Ama ben de zoru severim.

● Müzik yaşantından önce hangi sektördeydin?
E-ticaretle uğraşıyordum. Aynı zamanda Narlıdere’de bir güzellik merkezimiz var. Orası halen devam ediyor.

BENİM TARZIM FARKLI
● Prodüktörlük mü yoksa söz ve müzik yazmak mı daha zor?
Kesinlikle işin söz-müzik kısmı çok daha zor. Prodüktörlükte biraz kulağın iyiyse, biraz da güncel modayı takip edersen başarılı olursun.

● Türkiye’deki prodüktörleri nasıl buluyorsun?
Türkiye’ye göre çok iyi işlere imza atıyorlar ama ben birçoğunu beğenmiyorum. Benim tarzıma uymuyorlar.

● Senin tarzına hitap eden kimler?
Türkiye’de DJ Tarkan, yabancılardan da Solomun.