‘Rumeli Balkan Dernekler Federasyonu’nun geçtiğimiz günlerde İstanbul’da düzenlediği “Best Of Rumeli 2018” ödül töreninde yılın en iyi modacı ödülüne layık görülen İvana Sert’tin 2012 yılında verdiği ‘Çetnik’ selamından dolayı Boşnak toplumunda infiale neden olurken Boşnak derneklerinden kınama mesajları arka arkaya gelmeye başladı.

BOSNA KATLİAMIYLA ÖZDEŞLEŞTİ
Siyasi tansiyonun ateşlediği Sırp paramiliter gruplar, Bosna’da düzenledikleri katliamlar sırasında katliam mağdurlarına Üç Parmak selamı verdirmek için serçe ve yüzük parmaklarını keserek işkence yapıyordu. Aynı gruplar, baskın yaptıkları köylere ve yerleşim bölgelerindeki duvarlara Üç Parmak resmini çizerek iz bıraktı.

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Dernek Başkanı Abdullah Gül, ‘Çetnik’ Selamı veren İvana Sert’e verilen ödülü sert bir dille eleştirdi.

İvana Sert’e verilen bu ödül kabul edilemez

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül, Adında Rumeli ve Balkan kelimeleri bulunan bir kuruluşun İvana Sert’e verdiği bu ödülün kabul edilemez olduğunu söyleyerek şunları söyledi,

‘Rumeli Balkan Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği “Best Of Rumeli 2018” ödüllerinde tarihi bir hata yapıldı. Bu hata 2012 yılında, Modacı İvana Sert (evlenmeden önceki soyadı Smiljkoviç) gittiği Kartalkaya’daki bir kayak merkezinde objektiflere verdiği ‘Çetnik’ Selamı pozuyla haklı olarak Boşnak toplumunun tepkisini çeken bu kişiye Rumeli Balkan Dernekler Federasyonu nasıl olurda ‘En iyi modacı’ ödülünü verir.

Kartalkaya’da kendisini görüntüleyen gazetecilere gayet keyifli bir şekilde, 3 parmağını (baş, işaret ve orta) havaya kaldırarak selamlayarak poz vermişti. Verdiği ‘Çetnik’ selamından ötürü bu günü kadar Boşnak toplumundan özürde dilemeyen İvana Sert’e bu ödülü hangi mantık çerçevesinde verdiniz?

İzmir Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Abdullah Gül

‘Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu’ olarak, ödülü İvana Sert’e verirken hiç araştırma gereği duymadınız mı?

‘Çetnik’ selamı veren kişiye, bu ödülü verirken vicdanlarınız hiç sızlamadı mı?

Balkan kökenli başarılı başka modacı yok muydu da ‘Çetnik’ selamı veren İvana Sert’e ‘en iyi modacı’ ödülü veriyorsunuz.

Sırp ‘Çetnik’ selamı veren herkesin eline Boşnak ve Müslüman kanı bulaşmış ya da Boşnak ve Müslümanların katledilmesini onayladığı anlamı çıkmaz mı?

Bosna savaşında katliamlara karışan Sırp milliyetçilerin, bazı Boşnak Müslümanlar’ın serçe ve yüzük parmaklarını keserek ömürleri boyunca ‘Çetnik’ selamı vermeye mahkum ettikleri de biliniyor.

‘Rumeli Balkan Dernekler Federasyonu’ na düşen görev yaptıkları yanlıştan biran önce geriye dönmeleri ve verdikleri bu ödülü derhal geri almaları biz Boşnakları memnun edecektir.’ Dedi .