Fransa’da 1960’larda ortaya çıkan Yeni Dalga (Nouvelle Vague) sinema akımının tek kadın temsilcisi olan yönetmen Agnes Varda 90 yaşında hayatını kaybetti. Varda, “Yeni Dalga akımının büyükannesi” olarak da anılıyordu.

Asıl ismi Arlette Varda olan Belçika doğumlu Fransız sinemacı ve fotoğrafçı, bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Ailesi ölüm sebebinin de kanser tedavisine bağlı komplikasyonlar olduğunu duyurdu.

Varda, “Cléo de 5 à 7” (5’ten 7’ye Cléo ) ve “Le Bonheur” (Mutluluk) filmleriyle sinema dünyasının öncüleri arasında yer aldı. Fransız yönetmen ayrıca, 2017’de Akademi’nin Onur Ödülü’nü alan ilk kadın yönetmen, Cannes Film Festivali’nde de 2015’teki Altın Palmiye Onur ödülü alan ilk kadın yönetmen oldu.

Varda ayrıca Fransa’nın en yüksek seviyedeki Ulusal Madalyası Légion d’Honneur ve Fransız Akademisi’nin René Clair Ödülü’nün de sahibi.

Fransız yönetmen, fotoğraftan sinemaya, uzun metrajdan belgesele özgürce geçiş yapabilen ve bu alanda kartları rahat rahat karıştırıp dağıtabilen nadir sanatçılardan biriydi.