Yorgancılar: Türkiye’de işsizlik değil, mesleksizlik sorunu var

0
32

EBSO  Yönetim Kurulları Ortak Toplantısı, büyük katılımla Aliağa’da yapıldı.  Aliağa Ticaret Odasında konuşan, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Aliağa’nın ülke ekonomisinin büyük bölümünü sırtladığına dikkat çekti.

Aliağa Ticaret Odasında samimi bir hava içinde yaklaşık üç saat süren Yönetim kurulları Ortak toplantısında ilk konuşmayı, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar yaptı. Yorgancılar, bölgedeki hizmet potansiyeline değinerek, özellikle Aliağa’nın tek başına ülke ekonomisinin büyük bir bölümünü sırtladığını açıklayarak, mevcut sorunlar için çözüm önerilerini ele aldı.

MESLEK LİSELERİ ODALARA DEVREDİLSİN

İzmir iş dünyasındaki gelişmeler ve sorunların ele alındığı yönetim kurulları ortak toplantısında konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye’de işsizlik sorunu değil, mesleksizlik sorunu bulunduğuna dikkat çekerek, “Meslek liselerinin odalara devredilmesi için Milli Eğitim Bakanı ile de görüştük, tamam dedi. Ancak İsteğimize bürokratlar hayır diyor. Bu konu oldukça önemli. Meslek liselerinden daha olumlu verim alınması için odalara devredilmesi gerekir.Geçtiğimiz hafta İzmir’e gelen hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak ile de görüştük ve talebimizi ilettik, olumlu karşıladı. Bir Almanya’yı örnek verebiliriz. Almanya dünya savaşından çıktıktan sonra adeta yerle bir olmuştu. Ama şimdi dünya ekonomisine yön veriyor. Bunun da en büyük nedeni ise, Almanya’nın mesleklere ve mesleki eğitimlere önem vermesidir.”
Aliağa Ticaret Odası Başkanı Ömer Ertürk ise, Aliağa’da ulaşım alt yapısı ve sağlık hizmetleri konusunda önemli ihtiyaçlarının olduğunu dile getirerek, yetkililere çözüm önerileri sunarak çağrıda bulundu. Ertürk, konuşmasını, ” Aliağa’ya giren çıkan araç sayısı günde 50 bin adet. Yılda 12 milyon dolarlık ihracat yapıyoruz. Ege  Bölgesinin bir çok yerinde üretilenleri biz Aliağa’dan sevk ediyoruz. Tek sorunumuz, sorunlarımızı yetikililere duyuramamamızdır. ” sürdürdü.

Ege kuru  Meyve ve Sebze İhracaatçılar Birliği Başkanı Birol celep ise, kalkınmanın yerelden genele yayılması gerekir. Bunun için de 31 Mart Yerel seçimlerinin çok önemli olduğunu vurguladı.
Bu arada toplantıda söz alan torbalı Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Olgun ise, bölgedeki yerel ve ortak sorunları ele alarak çözüm önerilerinde bulundu. Olgun, “Sorunların ortak çözüm noktası EBSO’dur, yani sayın Ender Yorgancılar’dır. Kalkınmak için sorunlara daha objektif bakmamız gerekir.” dedi