Edremit Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü personeli Ziraat Mühendisi Fikret ÇAPAŞ’ın verdiği Kursta   öğrendiğim,  zeytin için  söylenen ilk cümle ‘FAKİR TOPRAKLARIN ZENGİN BİTKİSİ’  çok muhteşem bir  tesbit. Kayaların ve taşların içinden çıkan zeytin ağaçlarının verdiği mahsuller insanların sağlıklı yaşamalarını sağlamaktadır. Zeytinyağının  sadece kendisi değil türevleride hayatımızın içindedir.

Zeytini anlatırken zeytinyağının türevlerinden bahsetmiştik. Şu anda en mükemmel temizleyici olarak zeytinyagından üretilen sabunlar olduğu bilim insanları tarafından açıklanması bizlerin zeytin ağaçlarına sahip çıkmamızın önemi ortaya koymaktadır.

Şu anda Dünyayı sarsan korona virüsün zararlarından, temizlik olarak zeytinyağı sabunlarının etkili olduğu konusunda Wales Üniversitesi’nden, kimya profesörü Pall Thordarson Guardian gazetesine yazdığı makaleyi paylaşmanın diğer sabunlar ile zeytinyağından üretilen sabun arasındaki farkındalığı tüketicilerin bilmesi yönünden faydalı olacaktır
Koronavirüs salgınıyla mücadelede, en çok tekrarlanan, en sık duyduğumuz tavsiye ellerin sabunlu suyla sık sık yıkanması. Peki, bu tavsiyenin bu kadar çok dile getirilmesi neye dayanıyor? Ardında ne tür bilimsel gerekçeler var ve sabun neden herkesin bugünlerde bulmaya çalıştığı dezenfektan jellerden daha etkili?

Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’nden, kimya profesörü Pall Thordarson Guardian gazetesine yazdığı makalede, neden sabunla el yıkamanın, dezenfektan jellerden daha etkili olduğunu anlattı;

Virüsler vücut dışında saatlerce, hatta günlerce aktif olabilir. Alkol içeren dezenfektanlar, sıvılar, ıslak mendiller, jel ve kremler virüslerden kurtulmakta kullanışlı, ancak hiçbiri normal sabun kadar iyi değil.

Yukarıda bahsettiğim bilgiyi Twitter’da paylaştığımda dünya çapına yayıldı.

Neden olduğunu çözdüm sanırım. Sağlık yetkilileri bize iki mesaj veriyorlar. Biri, virüsü kaptığınızda bundan kurtulmak ya da öldürmek için bir ilaç olmadığı. Diğeri de virüsün yayılmasını engellememiz için ellerimizi yıkamamız gerektiği. Kulağa tuhaf geliyor. Milyon dolar verseniz bile koronavirüsü alt edecek için bir ilaç alamazsınız. Ama büyükannenizin sabun kalıbı virüsü öldürüyor.

‘İskambil kağıdından evler gibi’
O zaman neden sabun Sars-CoV-2, Koronavirüs ve diğer virüs türlerinde bu kadar iyi işe yarıyor? Özetle, kendiliğinden bir araya gelen bir nano-parçacık olan virüste en zayıf bağın iki tabakalı lipitler (yağ) olması. Sabun yağ zarlarını çözer ve virüs iskambil kağıdından yapılmış evler gibi dağılıp, ölür veya bir başka deyişle virüsler gerçek manada canlı olmadıklarından, etkisiz hale gelirler.

Kısmen daha uzun açıklaması ise, çoğu virüsün 3 adet yapı taşına sahip olmaları; Ribonükleik Asit (RNA), protein ve lipitler. Virüs bulaşmış hücre, bu yapı taşlarından çokça üretir ve sonra kendi kendine bunları virüs oluşturmak için bir araya toplar.
Şu anda Dünyayı sarsan korona virüsün zararlarından, temizlik olarak zeytinyağı sabunlarının etkili olduğu konusunda Wales Üniversitesi’nden, kimya profesörü Pall Thordarson Guardian gazetesine yazdığı makaleyi paylaşmanın diğer sabunlar ile zeytinyağından üretilen sabun arasındaki farkındalığı tüketicilerin bilmesi yönünden faydalı olacaktır.

Ayrıca Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mücahit Kıvrak’ın yakın zamandaki paylaşımında zeytinyağı sabunu ile ilgili açıklaması

‘Doğal olması ve yüksek kir tutucu özelliği ile dikkat çeken zeytinyağı sabunu hakkında bilgi veren Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytin ve Zeytin Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Mücahit Kıvrak ise, “Zeytinyağı sabunu, zeytinyağı doğal olarak tekli doymamış yağlara sahiptir. Bu yüzden tekli doymamış yağların özelliği, sabunun temizleme gücünü daha çok artırmaktadır. Zeytinyağı sabunu elinizdeki kire direkt olarak yapışır. Doymamış olduğu için de o kiri oradan söküp alıp sizin üzerinizden dışarıya çıkmasını sağlıyor. Aynı zamanda içinde gliserin olduğu için zeytinyağlı sabunlar elinizi yumuşatarak, herhangi bir şekilde cildinize zarar vermeden temizliğini yapıyor. Sıklık ile kullanıldığında herhangi bir şekilde elinizde yan etkiye sebebiyet vermiyor” diye konuştu.’

web sitemizden Zeytinyağından üretilen keçi sütlü sıvı sabun ve yine zeytinyağından üretilen katı sabun satılmaktadır.

https://www.mustafainan.com.tr/