Pandemi nedeniyle ekonomik sıkıntı çeken esnaf, çıkış yolunu internet satışlarıyla buluyor.
60 yıldır tarihi İzmir Kemeraltı Çarşısı’nda kuyumcu dükkanı işleten Anıl Karabulut, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle azalan işlerini eski haline getirmek için internete yöneldi ve başarılı oldu.
Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda 60 yıldır faaliyet gösteren firma pandemi sürecinde internete yönelerek güç topluyor.
Pandemi nedeniyle zorluk yaşayan sektörlerin başında gelen kuyumculuk sektörü hem azalan düğünler hem de kruvaziyer turizminin İzmir’de durma noktasına gelmesiyle zorlu günler yaşıyor. Çareyi sanal dünyayla entegrasyon ile bulduklarını kaydeden pirlanta.tr isimli kuyumcunun sahibi Anıl Karabulut, “İnsanımız eskisi gibi Kemeraltı Çarşısına gelmiyor. Biz de çareyi onlara internet yoluyla gitmekle bulduk. Bu konuda takı tasarım sanatçısı Derya Kızılhan hocamız ile birlikte çalışıyoruz. Kendisi hem sanatıyla hem de internet dünyasında bilgisiyle bize yol gösteriyor. Özellikle pandemi nedeniyle Kemeraltı eski günlerinden çok uzak, ayrıca neredeyse durma noktasına gelen turizm ve özellikle bize can suyu olan kruvaziyer turizmi nedeniyle eski işlerimiz yok. İnternet dünyasından bize gelen talep ile aradaki farkı kapatmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.
Derya Kızılhan
Takı tasarım sanatçısı Derya Kızılhan ise internetten yapılan alışverişlerde tüketicinin eskisinden çok daha bilinçli olduğunu ifade ederek, “İnsanımız özellikle bizim portföyümüzde bulunan mücevherat çeşitlerinden; Elmas, pırlanta, zümrüt, yakut gibi ürünlerle karşılaştıklarında farkımız devreye giriyor. 60 yıldır güven veren firmamızın vizyonunu tüketiciyle buluşturarak güven problemini aşıyoruz. Ayrıca onarım, bakım gibi konularda da müşterilerimizi mutlu etmeye, taleplerini ve beklentilerini karşılıyoruz. Garantili  kargo ile sertifikalı elmas, pırlanta gibi ürünlerimizin yanı sıra 2’nci el el yapımı türlü çeşitlerimiz de mevcut. Bu ve bunun gibi ürünlerimizi incelemek isteyen kişileri instagramdaki 2.elpirlanta.tr isimli hesabımıza ve dükkanımıza bekleriz.” dedi.

işte instagram hesabı