Tüm dünyada 13 milyon fazla insanı enfekte eden ve 580 bini aşkın kişinin hayatını kaybetmesine neden olan korona virüs salgını turizm sektörünü de vurdu.

Salgın hava yolu şirketlerinin ardından kruvaziyer devlerini de etkiledi. Dünya gazetesi yazarı Kerim Ülker, sektörde dünyanın en büyük filolarından birine sahip olan İspanyol Pullmantur’un iflas başvurusu yaptığını duyurdu. Ülker’in aktarımına göre dev şirketin filosundaki en büyük üç gemi sökülmek üzere İzmir Aliağa’ya doğru yola çıktı.

Ülker, “Son yıllarda turizmde en kötü sezonunu yaşayan Türkiye, uzun zamandır cruise gemilerini bekliyordu. Gemiler geldi ancak yolcuları olmadan” diyor.

Gemi sökümü konusunda dünyada akla gelen ilk yerlerden birinin İzmir Aliağa’daki tesisler olduğunu belirten Ülker,  “Aliağa’ya son yolculuğunu yapan gemiler arasında hangileri yok ki… İngiliz donanmasının son uçak gemileri HMS Illustrious ve HMS Invincible, Irak Savaşı’nın efsane gemilerinden Ark Royal, 1982’deki Falkland Savaşı’nı İngiltere’ye kazandıran HMS Plymouth…” ifadelerini kullanıyor.

 

Başta İngiliz Kraliyet Donanması’nın olmak üzere birçok ülkenin ünlü gemilerinin Aliağa Limanı’nda son kez denizle buluştuğunu hatırlatan Ülker, “Koronavirüs salgınıyla birlikte savaş gemilerinin ardından bu kez cruise’lar jilet olmayı bekliyor” diyor.