Haber: HAKAN KANBER

Karavan; sahip olan herkes için vazgeçemeyeceği büyük bir tutku. Henüz sahip olamayanlar için de büyük ve tatlı bir hayal. Doğa ile iç içe olmayı seven birçok kişinin hayallerini süsleyen karavanın avantajları saymakla bitmez. Konfor, güvenlik, tanıdığı seyahat özgürlüğü ve benzeri avantajlar, herkesin karavan hayali kurmasındaki etkenlerden sadece birkaçı olarak sıralanabilir.

İNSANLAR DOĞAL ORTAMLARA YÖNELDİ

Karavan seyahatleri ve karavanla kamp gün geçtikçe daha fazla ilgi çekiyor ve bu hayata atılanların sayısı da gün geçtikçe artıyor. Tatillerini tek bir konum ve o konumun çevresinde geçirmek yerine, insanlar karavanlarına atlayıp uzun geziler yapmayı tercih ediyor. Böylece daha uygun maliyetlerle daha çok yer gezip görme fırsatı yakalıyorlar. Covid-19 salgını gerek sağlık gerekse dünya ekonomisini olumsuz etkiliyor. Ancak salgından kârlı çıkan sektörler de bulunuyor Bunlardan biri karavan. İnsanların özgürce hareket etmelerini sağlayan ve daha güvenilir olan karavanlara ilgi gittikçe artıyor.

KAMP VE KARAVANA İLGİ SÜREKLİ ARTIYOR

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını, birçok alışkanlığın da değişmesine neden oldu. Kısıtlamalar nedeniyle evlerinde kalmaktan sıkılanlar, çekme ve motokaravanlara yöneldi. Son yılların gözde sektörü karavancılık, 2020 yılında salgının başlamasıyla adeta tavan yaptı. Önceki yıllarda fuarlarla karavancılığı tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan firmaların Covid-19 ile işleri bir hayli kolaylaştı. Karavana gösterilen büyük ilgiden firmalar çok memnun. Antalya Lara’da karavan satışı yapan Campass Karavan İmalat ve Kiralama Şirketi’nin sahipleri; Serdar ve Gürel Erdal kardeşler ile üçüncü ortakları Levent Tokmak, daha önceki yıllarda bir elin parmağını geçmeyen karavan üreticilerine, şimdilerde her gün bir yenisinin daha eklendiğini söylüyorlar. Tabi bu da karavana gönül vermiş kişilerin, karavan almak ya da yaptırmak için güvenli liman denen sağlam üreticileri aramasına ve tercih etmesine neden oluyor.

CAMPASS KARAVAN’IN MOTTOSU ‘HER GÜN, YENİ BİR GÜN’

Konuya ilişkin bilgiler veren Serdar ve Gürel Erdal kardeşler ile üçüncü ortakları Levent Tokmak, şunları aktarıyor: “İnsanlar, artık doğa ile baş başa kalmak ya da farklı yerler görmek istiyor. Bunu da ev sıcaklığında olan karavanlar ile yapmak istiyorlar. İnsanlar kendi başlarına tatilin daha güvenli olduğuna inanıyorlar. Bunun yanında özgür tatil isteyenler de var tabi. Vatandaşlarımız sonuna kadar haklı. Yıllarca kalıplaşmış tatil anlayışından bıkmış durumdalar. Bir de üstüne bu salgın eklenince karavancılık adeta zirve yapmaya başladı. Tahmin ediyoruz ki, bu durum uzun yıllar böyle gidecek gibi görünüyor. Hayallere dokunmak yaptığımız işte bizim için gerçek başarıdır. Emeğimize değer, işimizde kalite sağlar. Biliyoruz ki kamp ve karavan tatili dostlukları pekiştirir ve aile bağlarımızın güçlendirir. Hayatımıza unutulmaz hatıralar sağlar. Bu bakış açısı ile ‘her gün, yeni bir gün’ mottosu ile çalışarak tüm dostlara ‘dünyaya açılan bir pencere düşünün’ diyoruz. CampassKaravan olarak; gerek yeni bir camper üretimi gerek kiralama ile her zaman bu işe gönül vermiş insanların yanında yer alıyor. Akdeniz’in ve Ege’nin eşsiz maviliklerine, Karadeniz’in muhteşem doğasına ve Anadolu’nun görmeğe değer tarihine karavan tecrübesi ile katılmak isteyenlerin Campass Karavan ailesi olarak bir telefon uzağındayız.”