127 görüşmeye imza atıldı

0
13

İAOSB Üniversite-Sanayi Eşleştirmesi’ne rekor katılım gerçekleşti

Sanayi ve akademi camiasını 8. kez daha bir araya getiren İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Üniversite-Sanayi Eşleştirmesi (ÜSE) 2018’de, ‘yenilik ve gelişimi’ hedefleyen 127 görüşmeye imza atıldı.

2011 yılından bu yana sanayi ve akademi camiasını buluşturan İAOSB Üniversite-Sanayi Eşleştirmesi (ÜSE) 2018 etkinliğinde; Ege Bölgesi’ndeki üniversitelerden 36 akademisyen, 37 firmadan 61 sanayi temsilcisi ile bir araya gelirken; yeni fikirlerin öne sürülüp, mevcut projelerin geliştirildiği 127 görüşmeye imza atıldı.

Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Teknoloji Transfer Ofisi (EBİLTEM TTO) işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliğe, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse de katılarak destek verdi.

Türkiye’nin inovatif, farklı ve katma değeri yüksek ürünler üreterek gelişmiş ekonomiler arasında yer alabileceğine dikkat çeken İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş, İAOSB Yönetim Kurulu olarak yaptıkları çalışmalar ile bir yandan iki camia arasındaki ilişkilerin geliştirilerek işbirliklerinin artırılmasını, diğer yandan sanayicilerin bu alandaki farkındalıklarını artırmayı hedeflediklerini söyledi.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da akademinin bilgi birikimini aktaracağı sanayi kollarında yeşerecek yeni ürünlerin Türkiye’yi ileri taşıyacağını, bu nedenle söz konusu işbirliklerine büyük önem verdiklerini söyledi. Bu kapsamda İAOSB ile birbirinden farklı işbirlikleri yürüttüklerini vurgulayan Budak, söz konusu çalışmaların artan bir ivme ile devam edeceğini söyledi.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse de üniversite-sanayi işbirliğine yönelik her türlü desteği vermeye hazır olduklarını vurgulayarak firmalar ile birebir görüşme gerçekleştirdi.

İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Üniversite-Sanayi Eşleştirmesi (ÜSE) 2018’e Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi kayıtlanırken; etkinlikte EBİLTEM TTO’nun yanı sıra, Dokuz Eylül Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO), İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Teknoloji Transfer Ofisi (Atmosfer TTO), İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi, Yaşar Üniversitesi Bilgi ve Teknoloji Transfer Ofisi, KOSGEB ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (İKÇÜ SEM) yetkilileri de yer aldı.