TURAB İŞ DÜNYASINI CANLANDIRDI.

0
97
Zafer Kara

TÜRK VE ARAP İŞ ADAMLARINI BULUŞTURAN,SİYASETTEN UZAK ÖRNEK PROJE.

Sevgili İzmir Port Okuyucuları,bugünkü yazımda,sonuna kadar izlediğim,gözlemlediğim, siyasetten uzak bir projeyi sizlere anlatmaya çalışacağım.İş dünyamızın ne denli taze kanlara ihtiyaç duyduğu bu projenin gerçekleştiği yer ülkemizin gözde kentlerinden biri olan Kuşadası.

Kısa adı TURAB olan,Türk Arap Ülkeleri İş Birliği Derneği ve Kuşadası Belediyesi İş Birliği ile Kuşadası Efes Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuar büyük ilgi gördü.

TURAB-Expo Fuarı,4 Gıda ve Gıda teknolojileri,2.Tarım ve Tarım Teknolojileri,1.Otel,kafe,pastane ekipmanları,ağırlama,konaklama teknolojileri ve ev dışı tüketim maddelerinden oluştu.

KAN DEĞİŞİMİ

TURAB Genel Başkanı Sabuhi Attar’ın bizzat yönettiği ve a’dan z’ye her şeyiyle duyarlılıkla ilgilendiği  TURAB-Expo Fuarına,başta,Arabistan,Mısır,Somali,Gana,Filistin,Mısır ve Gambiya ile toplam 22 Arap ülkesinden iş adamı geldi.Fuar süresince,yani,2-5 Mayıs tarihleri arasında Kuşadası Kongre Merkezinde 150 Türk Firmasının açtığı standları gezen Arap Ülkeleri İş adamları,Türk İş Adamlarıyla adeta kan değişimi yaptı.

Kuşadası Kongre Merkezinde dört gün boyunca,çeşitli toplantılarla bir araya gelen Arap ve Türk İş Adamları büyük anlaşmalara imza attı.

TURAB-Expo Fuarı öylesine görkemli,planlı ve proğramlı hazırlanmıştıki,sanki ARAP ve TÜRK İŞADAMLARI ZİRVESİ gibiydi.Bu Fuar etkinliklerinin başarısını sağlayan TURAB Genel Başkanı Sabuhi Attar,gösterdiği öz veriyle,fuara çeşitli mazeretlerinden dolayı geç kalan veya gelemeyen Türk İş Adamlarını yoklama yapar gibi telefonla arayıp projenin önemini vurgulayarak,”Fuar etkinliklerimize  katılma büyüklüğünü gösteren çeşitli  Arap ülkelerinden gelen İş adamlarına trilyonlar harcasak görüşme imkanı bulamayız.Bunu lütfen değerlendirin.”şeklindeki konuşmalarına tanık oldum.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Danış’ın da katıldığı fuarda,iş kollarına göre başkanlık yaptığı çeşitli toplantılar düzenleyen Attar,Türk ve Arap Ülkeleri İş adamlarını bir araya getirerek imza altına alınan iş anlaşmaları sağladı.

Sabuhi Attar,ayrıca Türk İş Adamlarının Arap Ülkeleriyle yaptıkları ticarette karşılaştıkları sorunların çözümü için TURAB’a başvurmalarınıda istedi.

Katılımcı Arap ve Türk İş Adamlarına törenle plaket veren Sabuhi Attar,fuarda stand açan tüm firmalara da katılım ve teşekkür belgesi sundu.

Sevgili okurlar,TURAB’ın hazırladığı bu proje en güzel yanıda,siyasetin konuşulmamasıydı.Türk ve Arap İş Adamları birbirleriyle,toplantıların haricindede,yemekte,çay da,halk arasında söylendiği gibi 40 yıllık dostmuş gibi sohbet edip düşüncelerini paylaştılar.

 

 

Tabiki son günün gecesinde ise,TURAB Genel Başkanı Attar,eğlenceyide unutmamıştı.Arap ve Türk müziği eşliğinde katılımcılar eğlenerek yorgunluklarını attılar.

Gelecek günlerde,ülkemizde de hazırlanan projelerin siyasetten uzak gerçekleştirilmesi dileklerimizle.