SANAT  TUTSAK  EDİLEMEZ

0
64
Teoman Yasav

Değerli okurlarım bu yazım yeni değil.Üç senedir tekrarlayarak yazıyorum çünkü güncelliğini kaybetmediği gibi,gündeme daha da oturdu.Sanat kurumları yavaş,yavaş yok edilme yolunda.Bunun tipik örnekleri kendini göstermeye başladı bile !…Sanatsız bir toplum asla düşünülemez ve sanata pranga vurulamaz,Olay çok ciddi bir boyuta geldi.TUSAK (Türkiye  Sanat Kurumu ) adında bir kuruluş ortaya çıkardılar Devlet Tiyatroları,Devlet Opera ve Balesi ve Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 52 Sanat Kurumunun kapısına kilit vurulmak isteniyor.Bu TÜSAK Yasası hayata geçirildiğinde,bütün ödenekli sanat kurumları yok edilecek.Sanat idari mali özgürlüğünü yitirerek bir meta haline dönüştürülecek.

Bu TÜSAK YASASI uygulanmaya başladığında Cumhuriyetimizin sanat kurumları olan Devlet Tiyatroları,Devlet Opera ve Baleleri neredeyse yok edilecek.Yok olmasalar bile,özelliklerini kaybedip,belli bir grubun kumpanyaları haline dönüştürülecek.Sanat, belli çevreler için değil halk içindir. Daha doğrusu millet içindir.Çünkü Sosyal Morfolojide millet diye bir kavram vardır.Milletsiz bir devlet de olamaz !…Devlet milleti için,istihdam yaratmak zorundadır. Bu her saha için zorunludur,çünkü devletin esas görevi budur.Mevcutları yok edip,dağıtmak olamaz.

Dünyada hiçbir Opera ve Bale kuruluşu kendi olanakları ile yaşayamaz ve bir örneği de yoktur. Devlet Tiyatroları için de durum aynıdır..Çok büyük prodüksiyonlar,bu kurumlar tarafından sahneleniyor,temsiller variliyor. Çok az bir para ile halkın izlemesi sağlanıyor. Bugün bu kurumların temsil ücretleri,bir sinema biletinden bile az !… Özel kurumlar böylesine büyük prodüksiyonlara büyük maliyetler nedeniyle katlanamazlar.Katlandıklarını varsayalım acaba seyri kaç para olur ?.Yaşamlarını tiyatroya,opera ve baleye adamış otoritelere danışılmadan hazırlanan TÜSAK garabeti bir çözüm değil sorunlar yumağıdır.Emekliliği yaklaşmış sanatçıları emekliliğe özendirilerek emekli etmek ve boşalan kadroları da yok ederek genç sanatçıların önü kapatılmış oluyor.Bu işe siyaset karıştırılmamalıdır.Sanatçı kendini hür hissetmelidir ki sanatını evrensel boyutta geliştirsin ve sanatını sergileme olanağı bulsun.İcazetle sanat olmaz,ancak buyruk yerine getirilir.

Sanatçılar bu ülkenin vazgeçilmezleridir,olmazsa olmazlarıdır.Yüce ATATÜRK’ün ” Herşey olabilirsiniz,hatta cumhurreisi de olabilirsiniz ama sanatçı olamazsınız ” sözü ne kadar güzel doğruyu vurguluyor !…

Aydın,sanat sever,duyarlı Türk Milleti Devlet Tiyatroları,Devlet Opera ve Balelerine,diğer sanat kurumlarına sahip çıkarak yok olmalarına asla izin vermeyecektir,bu kurumların yaşamasını sağlayacaktır.İnancım bu yöndedir sevgili okurlar !…