Allah’ın lütfu (?!)

0
64
Hakan Kanber
Hakan Kanber

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda üye ülkelerin liderlerine seslendi. Onları, FETÖ ile mücadeleye çağırdı. Erdoğan, “Bu aşamada mücadele etmezseniz yarın çok geç olabilir!” uyarısında bulunmayı da ihmal etmedi.

Erdoğan, konuşmasında FETÖ’nün yurt dışındaki kurumlarının isminde yer alan “Türk ve Türkiye” ifadelerinin Türkiye’yle bir ilgisi olmadığına “sıkı” bir vurgu yaptı.

Kendisi kürsüye çıkarken liderlerin koltuklarından kalktıkları, neredeyse “bomboş” kalan salona konuştuğu haberleri yayınlandı. Bu haber, fotoğraf ve görüntülerle desteklendi.

Kürsüdeki vücut dili oldukça “agresif” görünüyordu. “Sinirli hali” fotoğraf karelerine de yansıdı. Bunun nedeni; boş salon muydu yoksa FETÖ müydü, orası meçhul.

Erdoğan, bir ara fetullahın darbe girişiminin sadece Türkiye’ye dönük olmadığını, tüm dünyayı hedef aldığını bile söyledi (!)

Dedi ki; Unutulmasın ki Türkiye’deki darbe girişimi, aynı zamanda dünya demokrasisine de yapıldı. Bu yeni nesil terör örgütü sadece Türkiye’nin değil varlık gösterdiği 170 ülkenin tamamı için bir milli güvenlik tehdididir. Bu örgüt Türkiye’nin ötesinde tüm dünyayı boyunduruğu altına almak gibi derin bir zihni sapkınlık içindedir.”

Sonra Avrupa Birliği’nin mülteciler konusunda Türkiye’ye verdikleri sözü tutmadığını anlattı “salon”a…

Libya’nın öldürülen lideri Kaddafi’nin, BM kürsüsündeki bir konuşmasında söylediği bilinen o veciz cümleyi tekrar etti: “Dünya 5’ten büyüktür…”

“Dünya ve asrın lideri” Erdoğan, “salon”a bunları anlatırken, Türkiye’deki medyada FETÖ’nün ikinci bir darbe hazırlığı içinde olduğu haberleri dalga dalga yayılıyordu. Hem de bu haberlerde tarih bile veriliyordu…

***

New York JW Marriott Essex House’ta düzenlenen 8’inci Türkiye Yatırım Konferansı’nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 15 Temmuz sonrası Türkiye ekonomisinin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Zeybekci, FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Türkiye ekonomisinin “mucize” denilebilecek kadar iyi bir noktada olduğunu söyledi (!)

Halkın demokrasi, özgürlük ve insan haklarının, hukukun üstünlüğü ve devletin sahibi haline geldiğini vurgulayan Zeybekci, &Bu, bir Türk sivil demokrasi devrimi olarak dünya demokrasi tarihine geçecek& dedi.

Zeybekci, Türkiye’nin 2008 küresel finansal krizinden bugüne kadar yüzde 5’in üzerinde büyüme ortalamasına sahip dünyanın en önde gelen ülkelerden biri olduğuna da değindi.

Çocukluk yaşlarındaki bir anısında “yırtık donla” gezdiğini anlattıktan sonra bazı medya organlarında adı “Yırtık donlu Nihat”a çıkan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, New York’taki kürsüde bunları anlatırken; Türkiye’de TÜİK 53 milyon kişinin borç yükü altında ezildiğini ortaya koyan rakamlar açıklıyordu (!)

-Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması”nın sonuçları, toplumun yaşam kalitesindeki düşüşe dair çarpıcı verileri ortaya koyuyordu.

-Kira, konut kredisi, borç ödemeleri, yemek ve evin ısınma ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çeken vatandaşların oranı nüfusun 4’te birini geçmişti.

-Türkiye nüfusunun yüzde 20’si toplam gelirin neredeyse yarısını alırken, yüzde 67.9’luk kesimin ise taksit veya borcu bulunuyordu.

-Türkiye’de toplumun alt ve üst gelir grubundaki makas her geçen yıl açılırken, borçlu vatandaş sayısı ise rekora koşuyordu. 2014 yılında nüfusun yüzde 66.5’inin konut dışındaki alanlarda taksit ve borcu bulunurken, bu oran geçen yıl 1.5 puanlık artış ile yüzde 67.9’a çıkmıştı.

-Bu oranla 79 milyon nüfuslu Türkiye’de borçlu sayısı 53 milyonu aşmıştı (!)

-Toplumda temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan ve ciddi maddi yoksunluk çekenlerin oranı ise yüzde 29.4’ten yüzde 30.3’e yükselmiş oluyordu.

***

15 Temmuz’dan bu yana iktidar kanadı her yerde, içte ve dışta sadece darbeyi anlatıp, onunla gurur duyuyor. İnsan düşünmeden edemiyor. Ya fetullahın “başarısız” darbe girişimi olmasaydı? Neyle gurur duyacaklardı?

Erdoğan, darbe girişimi sonrasındaki konuşmalarından birinin satır aralarında, “Bu darbe girişimi bize Allah’ın bir lütfu” demişti. Doğru ve isabetli bir tespit…