Dikili Hastanesi’nden Okullara Temiz Eller Projesi…

0
68

 

 

Sağlık Bakanlığı İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Dikili Devlet Hastanesi Eğitim Komitesinin almış olduğu karar doğrultusunda ilçedeki tüm okullarda El Hijyeni eğitimi verilerek ‘‘TEMİZ ELLER’’ projesi başlatıldı.

 

Dikili Devlet Hastanesi Eğitim Birimi, Çalışan Meclisi ve Enfeksiyon Birimi personelleri farklı bir projeye imza atarak ilçedeki tüm okulların öğrencilerini El Hijyeni konusunda bilgilendirdi.

DSC_0135

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile yapılan görüşme sonrasında detaylandırılan proje iki bölümde uygulamaya koyuldu. Birinci program; Haziran ayında ilçedeki tüm ilkokullar ziyaret edildi. El Hijyeni Eğitimi, interaktif (sunum, video) ve uygulamalı olarak verildi. Programın ikinci bölümünde ise ilçedeki tüm Ortaöğretim, Lise ve Ana Okul öğrencilerine Eylül ile Ekim aylarında El Hijyeni Eğitimi verilerek projenin tamamlanmasına karar verildi.

DSC_0049

Dikili Devlet Hastanesi Başhekimi Mustafa Molla Kudret ERALP “El Hijyeni konusunda toplumda farkındalık oluşturmak önemli bir konu. Bu farkındalığın küçük yaşlarda başlatılması daha da önemli. Okullarda bu eğitimin verilmesini sonuna kadar destekliyorum. Ayrıca sağlığın korunması ve sürdürülmesi, temas ile bulaşan hastalıkların engellenmesi için etkin el yıkanmanın bilinmesi ve uygulanması gerekmektedir. Mikropların % 60-70’i ellerimiz aracılığıyla taşınmaktadır. Soğuk algınlığı, grip ve bronşitin en çok ele yerleşen mikroplar nedeniyle yayılmakta. Bunu engellemenin tek yolu ise sık sık ellerimizi ovarak yıkamaktan geçiyor.” dedi.

 

Eller özellikle;

Ellerinizi çok kirli görürseniz hemen,

Yemek yemeden ve yedikten sonra,

Kirli gıdalara, et, tavuk, balık, sebze, meyve dokunduktan sonra,

İşten evinize dönmeden önce, evinize vardıktan sonra,

Hapşırdıktan, öksürdükten sonra,

Vücudunuzun herhangi bir kirli bölgesine dokunduktan sonra,

Vücudunuzdaki kesik veya yaralara dokunduktan sonra,

Gözünüze ve yüzünüze dokunmadan,

Her hangi tıbbi ilaçlara dokunduktan sonra,

Hayvanları sevdikten ve dokunduktan (kafes, malzeme dahil) sonra,

Hasta kişilere dokunduktan ve tokalaştıktan sonra,

Para saydıktan ve çöplere dokunduktan sonra mutlaka yıkanmalıdır.