TEKTSTİL VE SANAT BİR ARADA

0
93
????????????????????????????????????

Başak İlkutlav

İZMİR (Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Sergi Salonu’nda “Sanatın Tuval Üzerine Yansımaları” resim sergisi sanatseverlerle buluştu. Sergide,  Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Moda Tasarımı Bölümü öğrencilerinin çalışmaları yer alıyor.

Serginin küratörü  Öğr. Gör. Şükran Tümer, ortaya konan çalışmaların sanat tarihi dersi kapsamında yürütüldüğünü, ilk çağlardan yola çıkarak 19. yüzyıla kadar ilerleyen dönemleri incelediklerini ifade etti.

 

Öğr. Gör. Tümer,  “İlk çağlardan başlayarak  Anadolu uygarlıkları, Mısır, Roma ve Yunan uygarlıkları gibi dönemleri sırasıyla takip ediyor. Sanatı tekstile nasıl uyarlayabiliriz soruna yanıt arıyoruz çünkü moda tasarımcılarını  ya da moda tasarımcılarının asistanlarını yetiştirmek gibi bir hayalimiz var. Dolayısıyla araştırmalar sonunda elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda hangi malzemeye baskı yapacağımız konusunda esin kaynağı oluşturmaya çalışıyoruz. Düzenlediğimiz sergi tekstilin tuval üzerine yansıması. Öğrencilerimiz bu çalışmalardan hem çok keyif alıyor hem de çok zor öğrendiğimiz bu dönemleri çok güzel bir şekilde irdelemiş oluyorlar. En önemlisi bir resmin hangi döneme ait olduğunu ve o dönemde neler ortaya çıktığını görsellerle birlikte bugünün malzemelerini sentezleyerek bir tasarım ortaya çıkarıyoruz. Eserleri belirlemede temadan yola çıkmıyoruz. Sanat tarihine bağlı kalarak dönemden yola çıkıyoruz” dedi.