“Avrupa’ya benzemek uğruna bir çok değer yok sayıldı”

0
44

         Hatice Hayta-Rojda Okçu- Sena Kara

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı Etkinlik Salonu’nda “Halk Müziği ve Makam Nazariyesi” adlı konferans düzenlendi. Konferansı,  Doç. Dr. Okan Murat Öztürk verdi.

Konuşmasında makam kavramına, theoria- nazar kavramına, nazariyeler tarihi ve makam nazariyesinin temel unsurlarına değinen Doç. Dr. Öztürk “Dizi çalmayı makam çalmak zannediyoruz eğitim bize bunu aşıladı. Avrupa’ya benzemek uğruna birçok değerimiz yok sayıldı. Bestecilikte yalın örnekler bulmak zor hale geldi. Bir nağme etrafında, bir perdeyi esas nokta olarak alıyorsanız daire misali başladığınız yere geri dönersiniz. Bestecilik bir şey yaratmakla, ortaya koymakla, eser var etmekle ilgili bir süreç. Bu sürecin tek bilgi kaynağını makam nazariye bilgisi oluşturuyor. Kayıp makamlar efsanesi olduğuna inandırdılar mesele bunu öğrenmek” dedi.

 

 

Halk musikisi ve makam nazariyatı ilişkisini anlatan Doç. Dr. Öztürk,  “ Nazariye bilmeden de beste yapabilir insan. Neşet Ertaş beste yapıyor ve bunu nasıl yaptığına baktığımızda babasından duyduğu bir ezgiye benzeterek yapıyor. Bu birazda benim dediğim gibi müziği duyuş, müzik estetiği, öyle bir sesi daha çok sevmiş olma nedenleri ile ilgili bir durumdur” dedi.