Girişimci: Mustafa İNAN

0
242

Türkiye’de girişimcilik başlı başına bir inceleme ve araştırma konusudur. Günümüzde İnsanların hafta sonunda AVM’leri tercih etmeleri, Şehir merkezlerinde bulunan dükkanların birer birer kapanması,en gözde yerlerde bulunan binaların ilanlarında “Kurumsallara Kiralıktır” ibarelerinin bulunması kiralayan ve kiraya verenlerin işlerinin zor olduğunu görmekteyiz. Kamu hizmetinden Emekli olup Zeytin ve Zeytinyağı sektörüne adım atan Mustafa İnan’la yapılan röportaj ile bu girişimcilik ruhunun nereden geldiğini yakından öğrenmiş olacağız.

 

 

Eğitiminiz ve özgeçmişinizi öğrenebilir miyiz?

1958 Amasya İli Taşova İlçesiUluköy Kasabası doğumluyum.İlk ve Ortaokul’u Uluköy kasabamızda,Merzifon Ticaret Lisesi, Amasya Eğitim Enstitüsü Ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesini bitirdim.

Bu işe başlamadan önce iş hayatında tecrübeniz oldu mu, nerelerde çalıştınız?

İş hayatı tecrübem Rahmetli babam İzzet İnan’nın benim dünyaya gelmemle birlikte bakkal dükkanını açması,çocukluğumun babamla dükkanda geçmesi, ticaret ruhunun ilk başlangıcı olmuştur.

O yıllarda yeni çıkan ürünler bizim bakkal dükkanında satılmaktaydı. Bu ürünlerle tanışmamıza, İlk ve Ortaokul öğretmenlerinin büyük payları vardı. Bu ürünlerle köy halkıda tanışıyor ve kolaylıkları gördükçe bir dalga gibi yayılıyordu.Bu ürünlerden bazıları Tüpgaz, krem bulaşık deterjanı, soda ve çamaşır deterjanıdır.

İlk olarak Amasya İl YSE Müdürlüğünde Personel servisinde geçici olarak görev yaptım.Daha sonra Sosyal Sigortalar Kurumunda göreve başladım, Kurumun değişik birimlerinde görevlerde bulundum.

Bu işe başlamanız nasıl gelişti?

Bilindiği üzere İsviçre’de bulunan Alp dağlarından sonra oksijen oranı yüksek olan Kazdağları bu bölgede yetişen ürünleri çok olumlu etkilemektedir. Zeytinin Başkenti olarak kabul edilen Edremit Körfezinin zeytinlerinden elde edilen ,zeytinyağlarının ayrı bir aroması vardır. Yaz tatilini geçirmeye gelen tatilciler mutlak surette eşine dostuna zeytin ve zeytiyağı almaktadır. Kazdağları gezgin grubu KAGEZ’le yürüyüşlere katıldım. Bu güzellikleri yaşayarak ve ürünlerini kullanmamdan dolayı, Zeytincilik konusu emekli olduktan sonraki kafamda oluşan bir proje idi.

Dünyada ve Ülkemizde Bilim adamları,Akademisyenler ve Tıp Doktorları Zeytinyağının insanlar üzerindeki etkileri konusunda her geçen gün yeni bir buluşu, kongerelerde tebliğ olarak sunmaktalar.Zeytinyağının sadece yemeklerde kullanmanın yanında, çeşitli kozmetik ürünlerde hammadde olması, önemle üzerinde çalışılması gerken bir iş olmasıdır. Şu anda Türkiye’de zeytin üreticisi emeğinin karşılığını alamamaktadır. Peki Nasıl Olacak! Yunanistan,italya ve İspanya ile rekabet edecek seviyeye gelmemiz gerekmektedir. Bu konuda herkese görev düşmeketedir.
Şehir hayatında insanların doğal ve katkısız yiyeceklere yönelmesi,organik ürünlerin çok büyük rağbet görmesi,İnternetin gücü sayesinde , online satışlar ve ulaşım şartlarının işleri kolaylaştırması,12 saat’ta istediğiniz bir ürün ayağınıza gelmesi özendirici olmuştur. Öncelikle internetten satış için https://inanzeytincilik.com/ sitesini kurduk.Faaliyete geçirdik.

 

 

Girişimciliğin zorlukları sizce neler?
Girişimciliğin zorlukları bürokraside yaşanan aksaklıklar. Dijital teknoloji ile bu biraz aşılsada hala hantallık devam etmektedir.

Gelecekte nasıl büyümeyi hedefliyorsunuz?
Zeytin ve Zeytinyağı sektöründeki ürünlerimizle müşteriyi memnun etmek, Ülkemizde Zeytinyağı kullanım oranının yükseltilmesi,Önümüzdeki yıl ihracat yapılması hedefimdir.

Bir iş gününüz nasıl geçer?
Her sabah 6-6.30 arası kalkar erken saatte bilgisayarı açar mailleri kontrol ederim. Daha sonra rutin işlerime devam ederim.

Kendinizi hangi platformda gösteriyorsunuz? Sosyal medya mı, yazılı basın mı?,
Sosyal medyada da İnternet Gazeteciliğinde kendimizi gösteriyoruz. www.news2023.com ve www.liderler.net haber sitelerimiz yayındadır. Medya düyasının devamlı içerisindeyiz.

Hobileriniz ve aktivitelere katılımınız varmıdır?

Öncelikle fotoğraf çekmek,Doğa yürüyüşlerine katılmak,Açılan fuarlar, fotoğraf ve resim sergilerini ziyaret etmek eser sahipleri ile tanışmak söyleşi yapmak bana zevk vermektedir.
Size ilham veren ve beğendiğiniz girişim ve girişimciler kimler?
Öncelikle Örnek aldığım babamdır. Ben babamdan çok para kazanmayı değilde, insanların devamlı nasıl kazanılacağını öğrendim.Dünyada ve Türkiyede’ki iş adamlarının biyografilerini inceledim.Bu yaşanmış deneyimler bana rehber olacaktır.

Babamın şu sözünü hiç unutmam.

“Sefa Sürmek İstersen Kon Göç, Cefa Çekmek İstersen Ek biç, Para kazanmak istersen al sat, doğru al doğru sat.”

Son olarak Ne söylemek istersiniz!
Zeytin ağaçlarının somaklarının çok güzel olduğunu gördüm. Zeytin rekoltesinin inşallah hayırlısı ile yüksek olacağını bekliyorum.Bereketli bir yıl diliyorum.